Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy!

Międzynarodowy Dzień Pizzy obchodzony 9 lutego, nie do końca jest taki międzynarodowy. Święto obchodzi się w wielu miejscach na świecie, zdarzają się jednak pewne różnice co do wyznaczonej daty. Brazylijczycy na przykład poświęcają pizzy 31 sierpnia, a Włosi na początku roku- 17 stycznia. Data ta jest nieprzypadkowa; bowiem w styczniu przypada dzień wspomnienia świętego Antoniego, który według Włochów jest patronem pizzy.

Co robić podczas dnia pizzy?

Niestety nie odpowiem na pytanie, skąd wziął się pomysł na ustanowienie Międzynarodowego Dnia Pizzy. Jego istnienie nie powinno jednak dziwić, jest to bowiem jedno z bardziej znanych i powszechnie lubianych dań.

Mogę za to podpowiedzieć Wam, w jaki sposób można ciekawie spędzić to świąteczne środowe popołudnie. Chyba najbardziej oczywistą propozycją jest urządzenie pizza party. Czy to samemu, czy w gronie przyjaciół lub rodziny- każda okazja jest dobra do spotkania i wspólnego pałaszowania pysznego serowego placka.

Dla bardziej ambitnych smakoszy świetnym rozwiązaniem będzie samodzielne przygotowanie pizzy. Nawet jeśli nie macie czasu na nastawianie ciasta i przygotowywanie sosu i składników, nic straconego! W wielu sklepach można kupić gotowe spody do pizzy, tarty ser czy nawet gotowy sos.

Niezwykle smaczny i szybki przepis na domową pizzę znajdziecie na stronie serwisu infoGoleniow.pl

Jakie składniki tradycyjnie znajdują się na pizzy?

Obecnie w pizzeriach dostępnych jest ogrom gotowych kompozycji. W USA niezwykle popularne są ich własne, zamerykanizowane wersje, w Polsce zaś najczęstszym dodatkiem do placka jest ketchup. Jak więc wygląda tradycyjnie włoska pizza?

Najbardziej tradycyjną pizzą jest ta pochodząca z Neapolu. Prawdziwa pizza neapolitańska to gwarancja najwyższej jakości, wszystkie składniki są lokalne i dokładnie selekcjonowane.

Pomidory wyhodowane na polach wulkanicznych, mozarella wytworzona z bawolego mleka- to składniki klasycznej neapolitańskiej pizzy Margherita. Możliwe są jeszcze dwa inne warianty neapolitany; Margherita extra wzbogacona jest mozarellą pochodzącą z Campanii, bazylią oraz oliwą. Zaś marinara jak nazwa wskazuje, zawiera sos marinara czyli pomidory, czosnek oraz przyprawiona jest oregano.