Które narzędzie chirurga jest najważniejsze przy zabiegach ortopedycznych?

Chirurgia ortopedyczna, zwana również ortopedią, to gałąź chirurgii zajmująca się schorzeniami i chorobami układu mięśniowo-szkieletowego, w tym stawów, kości, więzadeł, ścięgien, czy mięśni. Chirurdzy ortopedzi stosują różne metody leczenia, aby zapewnić ulgę pacjentom zarówno po urazach sportowych, chorobach zwyrodnieniowych, infekcjach, jak i innych schorzeniach. Dowiedz się, jakie narzędzia chirurgiczne są wręcz niezbędne przy zabiegach ortopedycznych!

Narzędzia chirurgiczne – które są niezbędne?

Chirurdzy ortopedzi leczą pacjentów w każdym wieku – od noworodków i niemowląt z wadami wrodzonymi, aż po osoby dorosłe z chorobami zwyrodnieniowymi i problemami ze stawami. Lekarze zapewniają szeroką gamę zabiegów, które wymagają użycia odpowiednich narzędzi chirurgicznych.

W zależności od zabiegu, chirurg może potrzebować narzędzi tnących tkanki, podtrzymujących je, jak i służących do podtrzymywania igły podczas szycia. W trosce o bezpieczeństwo pacjentów, powinien on używać instrumentów chirurgicznych o wysokiej jakości, wykonanych z materiałów, które mogą być poddawane wielokrotnej sterylizacji. Medycy chirurgii ortopedycznej muszą wykonywać niezwykle precyzyjne ruchy, dlatego wszelkie akcesoria powinny posiadać odpowiednio wyprofilowany kształt. Z uwagi na wszystkie te kwestie, tylko najlepsze narzędzia chirurgiczne zdadzą egzamin podczas zabiegów ortopedycznych.

Skalpel

Nóż chirurgiczny, który jest szerzej znany jako skalpel, to ostry nożyk o niewielkich rozmiarach, posiadający jednostronne ostrze. To jeden z najważniejszych elementów zestawu narzędzi chirurgicznych. Produkowane są one z wysokiej jakości medycznej stali nierdzewnej. Medycy wykorzystują skalpel podczas operacji w celu przecięcia tkanek miękkich – precyzyjne wykonanie nacięcia zapewnia właściwy uchwyt noża. Dokładność działania gwarantuje również odpowiednia ostrość narzędzia.

Nożyczki chirurgiczne

Nożyczki chirurgiczne to kolejne narzędzie niezbędne podczas zabiegów ortopedycznych. Są one potrzebne do cięcia skóry, podważania tkanki podskórnej oraz głębszych warstw powięzi, cięcia szwów, jak i usuwania opatrunków. Nożyczki mogą mieć długie lub krótkie uchwyty, a ostrza proste bądź zakrzywione. Dostępne są instrumenty o ostrych oraz tępych końcówkach. Są one wykonywane ze stali chirurgicznej bądź tytanu, dzięki czemu są podatne na sterylizację i dezynfekcję – z tego powodu sprawdzają się wręcz idealnie na sali operacyjnej.

Pincety chirurgiczne

Wśród najważniejszych narzędzi chirurgicznych możemy wyróżnić również pincety chirurgiczne – pozwalają łatwo i szybko chwytać elementy, trzymać je w miejscu z różnym naciskiem. Stanowią one swego rodzaju przedłużenie chwytu chirurga i służą do wygodnego trzymania tkanek, szwów i igieł. Zwykle wykorzystuje się je do podtrzymywania tkanki w miejscu podczas zakładania szwów czy usuwania opatrunków bez użycia rąk. Chirurdzy często chwalą to, na jak dużą precyzję działania pozwala im to narzędzie.

Dostępnych jest kilka rodzajów pincet chirurgicznych – medycy dobierają je w zależności od przeznaczenia podczas zabiegu. Pincety anatomiczne posiadają gładkie, zaokrąglone końcówki, a te chirurgiczne – są proste i mają ostre ząbki.

Kleszczyki chirurgiczne

Kleszczyki chirurgiczne również służą do podtrzymywania tkanki. Możemy wyróżnić między innymi te hemostatyczne typu Pean. Te instrumenty medyczne dzielimy na proste oraz zgięte – tych drugich medycy używają najczęściej, kiedy wystąpi konieczność opanowania krwawienia z rany.

Igłotrzymacze

Imadła, zwane także igłotrzymaczami, są potrzebne do podtrzymywania igły podczas chirurgicznego szycia, zakładania nici chirurgicznych. Pozwalają na wygodne utrzymanie igły i wiązanie szwów. Bransze imadła zapobiegają ześlizgnięciu się igły, co pozwala na pewne jej uchwycenie – pozwala to na zszywanie również tych głębiej położonych warstw tkanek przy użyciu mniejszej siły.

Osteotomy

Narzędzia chirurgiczne, które są najczęściej wykorzystywane podczas leczenia operacyjnego, to osteotomy. Ten instrument jest również nazywane dłutem kostnym. Znajduje on swe zastosowanie w ortopedii – między innymi w celu poprawy kształtu kości, jej skrócenia czy wydłużenia.