OCT, czyli optyczna koherentna tomografia oczu to technologia, która umożliwia lekarzowi ocenę stanu oka pacjenta. Jest szybka, bezbolesna i nieinwazyjna, co czyni ją popularnym narzędziem w diagnozowaniu wielu chorób oczu.
OCT (ang. Optical Coherence Tomography) jest technologią opierającą się na światłoczułych detektorach, które pozwalają na uzyskanie obrazów warstw wewnętrznych oka. Oct jest często nazywany „MRI oka” i jest uważany za jeden z najważniejszych narzędzi w diagnostyce chorób oka, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej, jaskra i zaćma. W trakcie badania lekarz skanuje oko specjalnym urządzeniem, które umożliwia mu ocenę grubości warstw oka oraz stanu tkanek wewnętrznych, takich jak siatkówka i nerw wzrokowy.
OCT po prostu „tomografia oka”
Tomografia oczu (ang. Ocular Tomography) jest technologią pozwalającą na uzyskanie trójwymiarowego obrazu oka. Tomografia oka jest szczególnie przydatna w diagnostyce zaćmy i jaskry. W trakcie badania lekarz skanuje oko specjalnym urządzeniem, które umożliwia mu ocenę grubości rogówki i jądra soczewki. Technologia ta pozwala lekarzowi na precyzyjne określenie grubości rogówki i jądra soczewki, co jest niezbędne w przypadku wykonywania zabiegów chirurgicznych, takich jak zabiegi na rogówce.
Bez względu na to czy idziemy na OCT czy tomografie oka, są to bezbolesne i nieinwazyjne badania, ponieważ jest to w zasadzie to
samo badanie. Wyniki są dostępne natychmiast. Oct (tomografia oka) jest uważana za kluczowe narzędzie w diagnozowaniu chorób oczu i umożliwiają lekarzom podejmowanie szybkich i trafnych decyzji dotyczących leczenia pacjenta.
Badanie OCT (Optical Coherence Tomography) jest jednym z najważniejszych narzędzi diagnostycznych w ocznej medycynie. Polega na pomiarze głębokości i grubości warstw rogówki i siatkówki. Dzięki temu można dokładnie określić stan zdrowia oka i wykryć wiele chorób w jego wczesnym stadium.
Jak wygląda badanie OCT?
Podczas badania pacjent kładzie się na fotelu i skierowuje wzrok na specjalne światełko. Urządzenie OCT wysyła i odbiera fale świetlne, które penetrują warstwy oka. Na tej podstawie urządzenie wygeneruje obraz warstw oka i pozwoli na ich precyzyjne zbadanie. Badanie wzroku OCT jest nieinwazyjne i niebolesne, a jego wynik jest dostępny natychmiast. W przeciwieństwie do tradycyjnego badania oka, które jest ograniczone do badania powierzchownych warstw, badanie OCT pozwala na głębokie zbadanie warstw oka i jego struktur.
Tomografia generalnie jest specjalistycznym badaniem, które umożliwia dokładne zbadanie narządu i jego otoczenia – tu oka. Polega na wykonaniu serii zdjęć oka i jego otoczenia z różnych kątów. Dzięki temu można uzyskać trójwymiarowy obraz i jego otoczenia, co pozwala na dokładne zbadanie jego stanu.
Tomografia oczu jest szczególnie ważna przy diagnostyce i leczeniu chorób siatkówki i nerwu wzrokowego, takich jak jaskra czy zanik siatkówki. Badanie jest nieinwazyjne i niebolesne, a jego wynik jest natychmiastowy.
OCT – Podsumowanie
Podsumowując, badanie OCT i tomografia oczu to niezwykle ważne narzędzia diagnostyczne w ocznej medycynie. Pozwalają na dokładne zbadanie stanu oka i wykrycie wielu chorób w ich wczesnym stadium. Oba badania są nieinwazyjne, bezpieczne i niezbyt długie – zazwyczaj kompleksowe badanie trwa 20-30 min.
Gdzie wykonać OCT?
W każdym większym mieście znajdzie się specjalistyczny gabinet lekarski z zaawansowanymi urządzeniami optycznymi i tomografem OCT.
W województwie Świętokrzyskim, a konkretnie w Kielcach polecamy Centrum Optyczne Bożęcki na ul. Zagórskiej 10, gdzie po wcześniejszym umówieniu wizyty, mamy możliwość badania na jednym z nowocześniejszych urządzeń w kraju, w cenie nie odbiegającej od norm.
Więcej informacji znajdziesz na stronie www.bozecki.pl