Home office – jak pracować w domu?

Home office to coraz bardziej popularny sposób na wykonywanie swoich obowiązków. To znana praktyka w mobilnych organizacjach, czy start-upach. Jak pokazują najnowsze badania taka praca, może przynieść pracodawcom jeszcze więcej korzyści z powodu oszczędności na miejscach pracy i sporej wydajność pracowników. Dla zatrudnionych jest to niewątpliwie bardzo wygodna opcja, gdyż nie istnieje konieczność dojazdu do pracy, stania w korkach, a obowiązki mogą być wykonywane w pełnym skupieniu. Jak jednak właściwie wykonywać pracę w domu? Jak przygotować się do home office?

Właściwe zagospodarowanie przestrzeni

Niewątpliwe pierwszą kwestią, o którą powinniśmy zadbać, jest właściwie przystosowanie środowiska pracy. Jest to najważniejszy krok, ku lepszej wydajności i spokojniejszej pacy. Zadbaj zarówno o swoją wygodę, jak i spokojną przestrzeń, w której nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Przed samym rozpoczęciem pracy wyłącz wszelkie komunikatory, powiadomienia i inne rozpraszacze, które mogą skutecznie odciągać Twoją uwagę od obowiązków.

Ergonomia pracy home office

Z pozoru siedzenie przed biurkiem wydaje się mało męczącym wyzwaniem dla organizmu. W praktyce jednak jest to ogromne obciążenie dla układu kostnego, układu krążenia, wzroku oraz kręgosłupa. Spięte mięśnie karku, nabrzmiałe łydki, ból w plecach – to jedne z objawów, które mogą w dłuższej perspektywie wyrządzić sporo krzywdy w organizmie.

Ważne jest więc zakup wygodnego fotela z jak największą możliwością regulacji. Do kompletu dołączmy także regulowane biurko do pracy na stojąco, dzięki czemu cyklicznie będziemy mogli zmieniać pozycje. Ruch to zdrowie i energia – siedzenie to ból i słaba wydajność – zapamiętaj.

Zaplanuj swój dzień i regularne przerwy

Ważną zasadą wydajności jest także dokładne zaplanowanie każdego dnia. Plan wszelkich obowiązków, zadań i spotkań pomoże nam uporać się sprawniej ze wszystkimi rzeczami. Zaplanowanie dnia pomaga efektywnie zarządzać swoim czasem i pomaga zachować dyscyplinę.

Bardzo ważne są także przerwy w pracy. Pracując zdalnie, masz więcej możliwości – krótka drzemka, spacer – jeżeli masz taką możliwość, wykorzystaj ją.