Czy suplementacja witaminą D3 jest konieczna?

Jesień i zima to czas, gdy nasza odporność poddawana jest próbie. Lekarze zalecają suplementację witaminą D od października do kwietnia wszystkim, bez względu na płeć czy wiek. To okres, gdy słońca jest bardzo mało, co uniemożliwia naturalne wytwarzanie tej substancji we krwi.

Właściwości witaminy D3

Witamina D3 słynie ze swoich ważnych dla organizmu człowieka właściwości. Zapewnia odpowiednią gęstość i strukturę kości, zapobiega ich odwapnieniu, a także osteoporozie. Jest cennym wsparciem dla ochrony organizmu przez różnymi chorobami, a także wpływa korzystnie na układ immunologiczny. Poprawia pracę układ trawiennego i sercowo-naczyniowego. Znana jest także z wpływu na nastrój i samopoczucie.

Suplementacja witaminy D3 latem – czy jest konieczna?

Ze względu na położenie geograficzne większość Polaków ma niewystarczający poziom witaminy D3 w organizmie. Szacuje się, że na jej niedobór cierpi aż 80-90 % naszych rodaków. Spośród najważniejszych przyczyn niedoboru witaminy D jest oczywiście niedostateczna ilość światła słonecznego, który ma kontakt ze skórą oraz dieta. Chociaż w okresie letnim słońce zapewnia nam odpowiednią podaż tej substancji to po zakończeniu lata magazyn witaminy D w organizmie, ulega stopniowemu wykończeniu.

Ile witaminy D3 dziennie?

Aby dostarczyć witaminę D3, warto używać łatwo przyswajalne suplementy. Stosowanie tabletek powinno być jednak poprzedzone badaniem poziomu witaminy D3 we krwi. Wówczas w przypadku niedoborów należy dopasować odpowiednią dawkę.