Jak dbać o matę tatami, by zachowała swój wygląd na długo?

Mata tatami to prawdziwy „sypialniany” hit ostatnich lat. Wraz z futonem podbiła serce Europejczyków, którzy coraz chętniej sięgają po sprawdzone azjatyckie sposoby na zdrowy sen. Ty również masz w swojej sypialni japońską matę tatami? Zobacz, w jaki sposób ją pielęgnować, aby przez długie lata zachowała swój wygląd oraz właściwości.

Tatami – mata japońska o wyjątkowych właściwościach

Tatami jest tradycyjną japońską matą do spania i nie tylko. W Kraju Kwitnącej Wiśni stanowi nie tylko podkład pod futon, czyli tradycyjny, rolowany materac, ale również przestrzeń do wypoczynku. Układa się ją np. we wnętrzach, w których spożywa się herbatę (oczywiście siedząc na podłodze). Jednak najczęściej jest ona podstawą pod materac do snu – izoluje od chłodniejszego podłoża i chroni sam futon przed zniszczeniem i zanieczyszczeniem.

Mata tatami jest wykonywana tradycyjnie ze słomy ryżowej, która jest zabezpieczana przy pomocy podwójnej warstwy plecionej trawy igusa. Jej brzegi są obszywane pasami bawełny, które zazwyczaj mają ciemniejszy kolor, tworząc ciekawy kontrast dla samej maty. Jak zatem widzisz, ten element jest w pełni naturalny. Dlatego jego zastosowanie przekłada się na zdrowy, komfortowy sen. Ale nie tylko. Trzeba też pamiętać o właściwym obchodzeniu się z tatami.

Mata tatami – w jaki sposób o nią dbać?

Mata tatami nie jest szczególnie uciążliwa w pielęgnacji. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, aby służyła przez długie lata. Najważniejsze, aby po tatami nie chodzić w obuwiu ani nie stawiać na macie ciężkich mebli. – wyjaśnia ekspert ze sklepu Futon.pl, gdzie dostępne są tradycyjne japońskie maty do spania. Oto najważniejsze wskazówki.

Co zrobić z nową matą tatami?

Kiedy otrzymasz matę tatami, może Cię zirytować, że wystają z niej niewielkie kawałki trawy oraz słomy ryżowej. Nie ma się jednak czym przejmować. To zupełnie naturalne. Wystarczy przed pierwszym użyciem dokładnie odkurzyć akcesorium, a wypadająca słoma nie będzie już przeszkadzać.

Jakiego środowiska wymaga tatami?

Mata tatami do spania nie lubi zbyt gorących pomieszczeń. Dlatego nie należy ją umieszczać np. bezpośrednio na silnie działającym ogrzewaniu podłogowym albo w pomieszczeniu, gdzie panuje wyjątkowo wysoka temperatura. Chodzi jednak o zabezpieczenie przed bardziej „ekstremalnymi”, a nie typowymi, domowymi warunkami. Tatami dobrze radzi sobie z naturalną wilgocią na standardowym poziomie – wręcz potrzebuje jej, aby mata utrzymała optymalną strukturę przez lata i nie uległa przesuszeniu.

Trzeba również pamiętać o dobrej wentylacji – sypialnię warto regularnie wietrzyć, a samą matę od czasu do czasu przewracać na drugą stronę lub ustawiać na dzień w pozycji pionowej.

Jak czyścić tatami?

Zaleca się przede wszystkim regularne odkurzanie maty tatami – koniecznie wzdłuż plecionki z trawy, aby jej nie uszkodzić. Można je też od czasu do czasu przetrzeć wilgotną szmatką. Jeśli zostanie zaplamiona, wystarczy użyć wody z mydłem, a następnie pozwolić tatami samodzielnie wyschnąć.

Jak widzisz, wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby cieszyć się komfortem użytkowania maty tatami przez długi czas. To zatem wybór na lata.