Poparzenie słoneczne – jak sobie z nim szybko poradzić?

Poparzenia słoneczne nigdy nie są przyjemne. Schodząca skóra, zaczerwienienie czy silny obrzęk powodujący ból – to wszystko cechuje właśnie zaatakowanie naszej skóry przez słońce. Dzięki odpowiedniej ochronie oraz pielęgnacji jesteśmy jednak w stanie zapobiegać tym przykrym dolegliwościom. Jeśli jednak już doznamy poparzenia, jak sobie z nim szybko poradzić? Podpowiadamy.

Jakie są stopnie poparzenia słonecznego?

Poparzenia słoneczne skóry w skrajnych przypadkach mogą kwalifikować się jako oparzenia I, II i III stopnia. Oparzenie I stopnia obejmuje naskórek. Pojawia się zaczerwienienie, obrzmienie skóry, a także ból. Po kilku dniach rumień słabnie, a obszar gasnącego poparzenia zaczyna swędzieć. W miejscach gojenia i regeneracji naskórka nie powstają blizny.

Oparzenie II stopnia również obejmuje naskórek. Pojawiają się pęcherze wypełnione płynem tkankowym, które mogą utrzymywać się nawet do 20 dni. Po ich zagojeniu podobnie jak w przypadku oparzeń I stopnia nie powstają blizny. Oparzenia III stopnia dosięgają często nie tylko naskórek i skórę właściwą, ale nawet naczynia krwionośne oraz tkanki miękkie. Wtedy konieczna jest już interwencja lekarza bądź nawet chirurga.

Oparzenie słoneczne a objawy

Po upływie od 4 do 6 godzin od ekspozycji na słońce skóra jest zazwyczaj zaczerwieniona, podrażniona i sprawia wrażenie bardzo przesuszonej. Często po długiej kąpieli słonecznej czujemy, jak nasza skóra wręcz „oddaje” ciepło. Jest wtedy bardzo gorąca i uwrażliwiona na każdy dotyk. 

Na pewno niejednokrotnie zdarzyło się nam przebywać na słońcu dłużej, niż pierwotnie planowaliśmy. Możemy wtedy spodziewać się nawet sporych bąbli, które wypełnione są płynem, ochraniającym dalsze warstwy naskórka. Z tego powodu tak ważne jest zapobieganie oparzeniom zanim wystawimy się na mocną ekspozycję słoneczną. Poparzenie słoneczne może być zatem bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia oraz życia.

Jakie są skuteczne sposoby na oparzenia słoneczne?

Zaczerwieniona i podrażniona skóra tuż po opalaniu powinna zostać bardzo dobrze nawilżona. Należy nakładać na nią kilka razy dziennie grubsze warstwy kremu o lekkiej, nawilżającej konsystencji. Najlepsze będą preparaty przeznaczone do skóry atopowej. Są one pozbawione czynników alergizujących, dzięki czemu nie będą dodatkowo podrażniały zarumienionej skóry. Na czerwone plamy pod oczami warto również stosować kremy nawilżające.

Innym sposobem na nawilżenie skóry po opalaniu jest zastosowanie pianki z prowitaminą B5. Preparat ten, ze względu na swoją lekką formułę i obecność pantenolu, szybko regeneruje uszkodzenia naskórka. Skóra staje się nawilżona, odżywiona i elastyczna. Dzięki temu rumień zmniejsza się, a świąd zostaje zredukowany.

Oparzenia słoneczne – co robić, aby im zapobiec? 

Aby zapobiegać wystąpieniu oparzeń słonecznych, należy stosować kremy z wysokim filtrem. Mimo deklaracji producentów o ich wodoodporności, preparaty warto nakładać po każdym wyjściu z wody czy wytarciu się ręcznikiem. Kąpiele słoneczne nie muszą kończyć się poparzeniami. Wystarczy opalać się z głową i zadbać o odpowiednią ochronę skóry przed, w trakcie i po opalaniu.

Dobrze jest nie wystawiać swojego ciała na ekspozycję słoneczną w godzinach 11:00 – 15:00, bowiem wtedy promienie działają najmocniej. Jeśli jednak nie mamy wyboru, zakładajmy przewiewne ubrania, a na głowę dobrze jest włożyć kapelusz bądź czapkę. Dzięki temu szansa na ochronę naszej skóry zdecydowanie się zwiększa, przez co cera podziękuje nam za kilkanaście lat.