Psi przyjaciel dobry na wszystko- dogoterapia

Wszyscy wiemy, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. W tym powiedzeniu jest zdecydowanie sporo prawdy. Psy terapeuci pomagają bowiem naprawdę w wielu różnych terapiach. Każdy może wiele zyskać na kontakcie z psiakiem, od osób potrzebujących wsparcia podczas rehabilitacji, po dzieci z zaburzeniami rozwojowymi aż po więźniów podczas resocjalizacji.

Na czym polega dogoterapia?

Pies potrafi być lepszym motywatorem, niż najlepiej wyedukowany człowiek. Osoby wracające do sprawności fizycznej chętniej wykonają trudne dla nich czynności wiedząc, że dzięki temu będą mogły pogłaskać psiaka, lub też wręczyć mu przysmak. O wiele przyjemniej jest rownież spacerować, jeśli naszym towarzyszem jest niezwykle radosny psiak.

Psy są ogromnym wsparciem terapii osób z zespołem Downa, porażeniem mózgowym, autystycznych oraz z ADHD. Dzięki zajęciom z psiakami możliwe jest poprawianie koncentracji, kontrolowania własnych odruchów oraz przyjemniejsza nauka przykład nowego słownictwa. Osoby cierpiące na zaburzenia lękowe, depresję oraz inne zaburzenia emocjonalne Kontakt ze specjalnie przeszkolonym psim terapeutom może pomóc wyciszyć negatywne emocje.

Dzięki temu, że czworonogi pomagają w nauce kontroli własnych emocji i agresji; bardzo często dogoterapią przeprowadzana jest podczas resocjalizacji więźniów. Dzięki odpowiedniej terapii możliwe jest wytłumienie agresywnych zachowań i emocji.

Pies terapeuta

Specjalnie przeszkolone psy są w stanie ostrzec przed zbliżającym się atakiem epileptycznym lub atakiem paniki. Tak nauczone psy często oprócz dogoterapii szkolone są na psów opiekunów. Są one w stanie nie tylko zaalarmować właściciela o zbliżającym się niebezpieczeństwie; ale w razie potrzeby wezwać pomoc i przyprowadzić innego człowieka do pomocy.

Niestety nie każdy psiak sprawdzi się w roli psa terapeuty. Najczęściej spotykanymi rasami są labladory, golden retrievery lub beagle. Są to niezwykle mądre i spokojne rasy, chętne do pracy z człowiekiem.