Dzień Gumowej Kaczuszki

Niepozorna, mała żółta kaczuszka raczej kojarzy się z dziecięcymi kąpielami i zabawą. Otóż trzydzieści lat temu, ta niepozorna zabawka pomogła przyczynić się do rozwoju nauki. Dzięki temu, 13 stycznia ogłoszono Dniem Gumowej Kaczuszki. W jaki sposób zabawka do kąpieli pomogła naukowcom w badaniach?

29 tysięcy gumowych podróżników

Amerykańska firma The First Years znana była z produkcji zabawek do kąpieli. Friendly Floatees, czyli znane nam dobrze żółte kaczuszki, oraz żabki, żółwie i bobry. Wesołe zwierzątka były nieodłącznym kompanem wielu kąpieli. Dla dzieci obawiających się wody, były wsparciem i zachętą do przełamania lęków. Jednak trzydzieści lat temu doszło do wydarzenia, które wpłynie na świat nauki.

W styczniu 1992 roku z Chin do Stanów Zjednoczonych wyruszyły kontenerowce zapakowane dostawą pływających zwierzątek kąpielowych. Gdy 10 stycznia statek dotarł do linii zmiany daty, niezwykle silny sztorm uniemożliwił statkowi dalszą bezproblemową podróż. Aż dwanaście kontenerów znalazło się w wodzie, a wraz z nimi 29 tysięcy gumowych zabawek. Zwierzątka podczas zawieruchy wydostały się z kontenera i dzięki swojej budowie bez problemu unosiły się na powierzchni wody.

Cała sytuacja szybko została podłapana przez media, ludzie na całym świecie byli niezwykle zainteresowani następnymi losami zabawek. Jednak co ciekawe naukowcy szybko zobaczyli niezwykłe możliwości wypadku. Najbardziej zaangażowany w śledzenie losów kaczuszek i ich towarzyszy był oceanograf Curtis Ebbesmeyer. Dzięki obserwacji podróży zwierzątek był w stanie badać prądy morskie występujące na terenie praktycznie całego świata.

Największa część pływaków wybrała drogę na południe Oceanu Spokojnego, w stronę Australii i Oceanii. Część oddzieliła się od reszty i udała się w podróż w stronę Ameryki Południowej. Inna grupa zamiast na południe, udała się na północ Oceanu. W kolejnych miesiącach i latach dopływały do brzegów Ameryki Północnej. Najśmielsze z gumowych podróżników na początku lat 2000 dopływały z podróży dookoła Grenlandii do wschodnich wybrzeży Ameryki Północnej i nawet Europy.