Biotyna – lek na wypadanie włosów. Co musisz wiedzieć o biotynie?

W naszym organizmie występuje wiele składników, które dbają o prawidłową gospodarkę naszego ciała. Wszyscy wiedzą, że potrzebna jest właściwa proporcja żelaza, magnezu, witamin. Do składników, które o nas dbają należy także biotyna. Kojarzona jako sojusznik dobrego stanu włosów czy paznokci, biotyna pełni w organizmie szereg innych przydatnych funkcji. Na co dokładnie wpływa? Jakie ma właściwości? Do czego nam potrzebna? Kiedy należy zadbać o jej suplementację i jak wygląda jej dawkowanie? Wszystko na temat biotyny znajdziesz w artykule poniżej.

Czym jest biotyna i gdzie występuje naturalnie?

W powszechnych reklamach na pewno spotkałeś się z określeniem, jakim jest biotyna. Najprościej jednak mówiąc, jest to witamina, która może być rozpuszczalna w wodzie. Należy do grupy witaminy B, zwana jest inaczej witaminą B7 lub H. To związek organiczny, obecny w tkance zwierzęcej oraz roślinnej. Jest to składnik, którzy bierze udział w metabolizmie aminokwasów i tłuszczów, a także procesie glukoneogenezy, odpowiedzialnym za wytwarzanie energii. Biotyna to także składnik enzymów katalizujących reakcję karboksylacji, a znaczy to tyle, że bierze udział w syntezie nukleotydów i kwasów nukleinowych.

Biotynę znajdziemy przede wszystkim w codziennej diecie. Występuje ona zarówno w produktach odzwierzęcych jak i roślinnych. Biotynę znajdziemy zatem w wątróbkach wieprzowych i wołowych, drożdżach piwnych, warzywach strączkowych, orzechach, migdałach, sardynkach, łososiu, grzybach, soi, otrębach, słoneczniku, brązowym ryżu, produktach mlecznych, produktach na bazie mąk sojowych i pełnoziarnistych. Biotyna znajduje się też w warzywach tj. marchew, szpinak, kalafior, pomidor, a także owocach – brzoskwiniach, melonach, gejpfrutach, arbuzach, bananach, winogronach.

Warto też wiedzieć, że każda obróbka termiczna wpływa na biotynę negatywnie, powodując albo jej całkowity lub częściowy rozkład.

Właściwości biotyny

Biotyna to świetne źródło siarki, budującej keratynę, więc ma ścisły związek z funkcjami naszej skóry, paznokci i włosów. Głównym działaniem biotyny jest wzmacnianie płytki paznokcia, zmniejszenie skłonności do łamania się czy rozdwajania paznokci, poprawia też kondycję skóry głowy. Hamuje też proces wypadania włosów, wzmacniając ich strukturę. Ale pamiętaj, że biotyna zapobiega wypadaniu włosów jedynie wtedy, gdy przyczyną owej przypadłości pozostaje niedobór biotyny. Jeśli bowiem przyczyna jest inna – biotyna ci nie pomoże w tym problemie.

Prócz wpływu na nasz wygląd, biotyna wspiera właściwą pracę tarczycy, a także przydaje się do utrzymania gospodarki glukozowej, u osób ze skłonnościami cukrzycowymi. Biotyna jako związek bierze też udział w procesach krzepnięcia krwi.

Podsumowując, biotyna wpływa na kondycję włosów, paznokci, skóry, poprawia samopoczucie, wpływa na mocniejsze stawy i mięśnie, pomaga w utrzymaniu glukozy w ryzach, pomaga w funkcjonowaniu tarczycy i trzustki, wpływa na właściwe krzepnięcie krwi oraz poprawia przemianę materii.

Nadmiar i niedobór biotyny

Ponieważ biotyna wydalana jest wraz z moczem, jej naturalny nadmiar jest właściwie niemożliwy. Gdy stosujemy dodatkową suplementację i przesadzimy, możemy spotkać się z takimi skutkami ubocznymi jak biegunka, mdłości, bóle brzucha czy wahania nastroju. Pomimo tych skutków, nadmiar biotyny nie jest w dłużej mierze szkodliwy, gdyż organizm raczej stara się pozbyć owego nadmiaru.

Inna sprawa wygląda w przypadku niedoboru biotyny. Dochodzi do niego dość rzadko, bo biotyna obecna jest w wielu produktach, jakie codziennie spożywamy. Jeśli zatem mamy zbilansowaną dietę i brak chorób, raczej nie musimy się bać jej niedoboru. Co innego, gdy do obniżenia biotyny przyczyniają się takie czynniki jak alkoholizm, żywienie dojelitowe, dializowanie, przyjmowanie leków przeciwdrgawkowych lub antybiotyków, złuszczające zapalenie skóry lub insulinoodporność.

Jak rozpoznać niedobór biotyny w organizmie? Gdy zmagasz się z nadmiernym wypadaniem włosów, rzęs, brwi, zmianami nastroju, zmęczeniem, sennością, bólem mięśni, niedokrwistością, zapaleniem spojówek, rumieniem, wymiotami lub biegunką – to znak, że biotyny jest zbyt mało.

Odpowiednia suplementacja

Jak w przypadku każdej suplementacji biotyna lek to sposób na uzupełnienie niedoborów. Wskazana jest dla osób, będących w grupie ryzyka, osób które zaobserwowały u siebie objawy niedoboru, a lekarz potwierdził, że przyczyną jest właśnie brak odpowiedniej ilości biotyny. Jeśli zatem wypadają ci włosy, zaobserwowałeś niedobór wzrostu paznokci i włosów, stany zapalne skóry wokół ust, nosa, oczu, krocza – lek z biotyną będzie dla Ciebie.

Co ważne, uważa się, że dzienna dawka zapotrzebowania na biotynę mieści się w przedziale 30-100mg. Bezpieczna dawka oscyluje wokół nawet 200mg, a uwagi na to, że organizm sam usuwa z organizmu jej nadmiar. Zaleca się jednak na początku stosowanie dawki początkowej 10mg dziennie. Zazwyczaj dawki substancji czynnej zawierają ilość „uderzeniową”.

Właściwa suplementacja powinna być prowadzona co najmniej 3 miesiące, aby osiągnąć spodziewane efekty. W przypadku dłuższego stosowania, zaleca się, aby po okresie pół roku, zastosować miesięczną przerwę. Prócz tabletek z biotyną, możesz dodatkowo stosować kosmetyki tj. szampony, odżywki, maski, z witaminą H (B7), które wzmocnią twoje włosy czy paznokcie.