Krótka historia Dnia Kobiet

Chyba nikt nie wyobraża sobie 8 marca bez Dnia Kobiet. Czy w to w pracy, czy w rodzinie- panowie obdarowują kobiety kwiatami. Drobny upominek, a potrafi wprawić w lepszy humor. Szczególnie kiedy pogoda za oknem wciąż mało wiosenna, a przed nami przepiękne tulipany czy tradycyjne goździki.

Historia Dnia Kobiet

Pierwszy w historii Dzień Kobiet obchodzono w 1909 roku, co ciekawe nie w marcu a 28 lutego. Jednak już.w kolejnym roku data została przesunięta na 8 marca. Nie do końca znana jest geneza ustanowienia tego święta i wybrania jego daty. Najczęściej podawaną wersją jest wspomnienie protestów pracownic fabryki odzieży, które miały miejsce 8 marca 1857 roku w Nowym Jorku. Pewne jest, że święto zostało ustanowione po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych przez Socjalistyczną Partię Ameryki.

Podczas Międzynarodowej Socjalistycznej Konfederacji Kobiet, która odbyła się w sierpniu 1910 roku w Kopenhadze; wystosowana została propozycja ustanowienia Dnia Kobiet w Europie. W wielu krajach był to okres, w którym wiele kobiet wciąż nie miało praw wyborczych. W 1910 roku jedynie Nowa Zelandia, Australia, Finlandia i Dania rozpoczęły wprowadzanie równości w kwestiach praw wyborczych. Coroczne obchody Dnia Kobiet miały więc na celu promowanie wsparcia w społeczeństwie dla idei równości obywatelskiej.

W kolejnych latach Dzień Kobiet był okazją do organizacji demonstracji i wieców. W 1911 roku tematem była walka o prawa wyborcze kobiet, zaś w latach 1913 oraz 1914 w wielu krajach zorganizowano demonstracje antywojenne. 8 marca 1917 roku Rosjanki rozpoczęły rewolucję lutową, dzięki protestom „chleb i pokój”. Po czterech dniach demonstracji doprowadzono do abdykacji ostatniego cara rosyjskiego i ustanowienia Rządu Tymczasowego; który w końcu przyzna kobietom prawo do głosu.

Dzień Kobiet Dziś

W Polsce dzień kobiet zaczął zyskiwać na popularności za czasów PRL; szczególnie, że obchody święta były obowiązkowe w każdej szkole i zakładzie pracy. Najczęściej wręczanym podarkiem były praktyczne prezenty jak rajstopy, mydło, kawa ale również goździki, z czasem także i tulipany.

Do tej pory w wielu firmach pracownice obdarowywane są symbolicznym kwiatkiem, lub słodkim poczęstunkiem. Jest to również świetna okazja do zadzwonienia do najważniejszych kobiet w życiu, lub spędzenia miłego wieczoru z ukochaną. Oprócz tego wciąż żywa jest tradycja organizowania demonstracji, które 8 marca przechodzą przez wiele polskich miast.