Czy da się jeść zdrowo pracując w biurze? Sprawdź proste zasady

Siedząca praca w biurze, która składa się z nieregularnych spotkań, nie sprzyja dobrym nawykom żywieniowych. Zamawianie fast-foodów, mało regularne spożywanie posiłków, do tego morze kawy, napojów energetycznych oraz batonów to częste praktyki biurowe, które prowadzą do pogorszenia zdrowia i samopoczucia. Po kilku miesiącach takiej diety czujemy się ociężali, ospali, a waga pokazuje kilka kilogramów więcej. Jak temu zaradzić? Wystarczy wprowadzić zdrowe nawyki.

Regularne posiłki

Pierwszą kwestią jest oczywiście regularne spożywanie posiłków. Pory w tym przypadku są mało istotne, jednak należy pamiętać o tym, aby ostatni posiłek jeść na 3 godziny przed snem. Istotne są także odstępy między kolejnymi porcjami jedzenia. Nie powinny być dłuższe niż 3-4 godziny. Dzięki temu będziemy dostarczali regularnie organizmowi składników odżywczych, a on cały czas będzie w fazie trawienia. Posiłki należy spożywać tak, aby się nie przejadać. Dzięki temu cały układ trawienny będzie pracował należycie.

Podstawa to śniadanie

Szybkie tempo życia, a szczególnie intensywne poranki powodują, że często zapominamy o śniadaniu. Jest to podstawowy posiłek, warto więc zagospodarować czas na jego skomponowanie i zjedzenie.

Pomysłów na energetyczne śniadanie jest mnóstwo. Przykładem może być musli własnej produkcji. Potrzebujemy składników jak: płatki owsiane, otręby i ziarna zbóż, rodzynki, orzechy, pestki słonecznika. Do tego naturalny jogurt bądź mleko. Całość możemy zmiksować.

Ruch to zdrowie

Gdy siedzimy, ryzyko otyłości i chorób z nią związanych zwiększa się. Każdy pretekst do ruchu jest dobry – skserowanie ważnych dokumentów, pójście do łazienki, sprawa do koleżanki z innego działu, czy zwykła chęć rozprostowania się. Poza biurem pamiętajmy o znalezieniu czasu na spacer.

Wyeliminuj kofeinę, cukier i szkodliwą chemię

Słodzone napoje gazowane dodają energii tylko na chwile. Po pewnym czasie czujemy się jeszcze gorzej niż przed ich wypiciem. To samo tyczy się słodkich soczków owocowych i napojów energetyzujących. Wszystkie te produkty negatywnie wpływają na prace organizmu. Kawę, jeżeli musisz, pij w umiarze. Co zamiast tego?

Pij wodę, dużo wody

Zadbaj o odpowiednią ilość wody. Pamiętaj, że nasze ciało składa się niemal z 80 % z wody. Pij mineralizowaną, niegazowaną wodę w ilości co najmniej 2 l dziennie.