Roboty sprzątające – na co zwrócić uwagę przy zakupie

Robot automatyczny to jedno z urządzeń, które pozwalają nam oszczędzać czas, wyręczając nas w codziennych domowych obowiązkach. Nowoczesny odkurzacz doskonale radzi sobie nie tylko z klasycznym sprzątaniem. Dzięki dodatkowym funkcjom może także zamieść i umyć podłogę. Dla domowników oznacza to wielką oszczędność czasu i wysiłku. Na co jednak zwracać uwagę kupując robota sprzątającego?

Dla kogo przeznaczony jest robot sprzątający?

Odkurzacz automatyczny kupić możemy w kilku wersjach. Od klasycznych wersji tego urządzenia odróżnia go obecność licznych czujników, kamer i oprogramowania, które służą do samodzielnego poruszania się. Dzięki takiemu wyposażeniu roboty są w stanie rozpoznać teren i omijać ewentualne przeszkody. Ich największą zaletą jest fakt, iż są niemal bezobsługowe. Wydajna i cicha praca, umożliwia delektowanie się ulubionym serialem podczas pracy robota. Jest to propozycja dla każdego, kto ceni sobie w życiu komfort oraz przytłoczony obowiązkami w pracy, nie ma ochoty wracać do domu, gdzie będzie musiał sprzątać. Możemy przypuszczać, że roboty sprzątające w niedalekiej przyszłości będą gościły w każdym domu.

Na co zwrócić uwagę kupując odkurzacz automatyczny?

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję co do zakupu odpowiedniego sprzętu, musimy poznać jego najważniejsze parametry. To głównie one determinują to, czy opłaca się kupić dane urządzenie. Musimy nabyć sprzęt, który będzie dopasowany do ilości powierzchni, z którą będzie musiał się na co dzień zmierzyć. Poza tym warto, aby posiadał wszystkie interesujące nas funkcje.

Po pierwsze powinniśmy zwrócić uwagę na czujniki. Każdy sprzęt tej klasy, powinien być wyposażony w czujnik antykolizyjny, zabezpieczający przed spadkiem, LDS (skanuje pomieszczenie pod kątem 360 stopni) oraz czujnik ładowania.

Moc silnika

Następnym parametrem jest moc silnika. Będzie on definiował to, jak wydajny jest odkurzacz. Mimo tego, że moc ssania jest o wiele niższa niż ta dostępna w klasycznych odkurzaczach, to ekonomiczny robot może sprzątać codziennie przez godzinę-dwie, co da taki sam efekt jak tradycyjne odkurzanie co 2-3 dni.

Parametrów, na które powinniśmy zwracać uwagę, jest więcej. Poza wyżej wymienionymi aspektami powinniśmy pochylić się również na czynnikami, jak pojemność akumulatora, pojemnika na odpady i wodę, rodzaj filtrów oraz hałas generowany przez robota sprzątającego.