Decluttering – co to jest? Jak go przeprowadzić?

Decluttering można tłumaczyć jako „odgracanie”. Jest czymś więcej niż gruntowne porządki. Pozwala na uporządkowanie przestrzeni wokół siebie i pozbycie się zbędnego balastu.

Odgracanie przydaje się nawet u osób, które regularnie dbają o porządki. Każdy bowiem ma w swoim domu rzeczy i ubrania, których nie używa na co dzień. Możesz uważać, że kiedyś się przydadzą… Tylko to „kiedyś” nie nadchodzi. Dlatego warto przeprowadzić decluttering. Czego należy się pozbyć?

Wszystko po terminie

Dotyczy to nie tylko lodówki, ale także kosmetyków i leków. Zdarza się bowiem, że możesz zapomnieć o jakiejś rzeczy np. cienie do powiek i w międzyczasie przekroczysz datę ważności. Przy kosmetykach zwykle jest to 12 miesięcy od otwarcia. Może on stracić swoje właściwości, a w najgorszym przypadku -podrażnić skórę. Podobnie jest z lekami – mogą one stać się niebezpieczne dla Twojego zdrowia.

Zapomniane rzeczy

Ubrania, gadżety, kosmetyki i wiele innych rzeczy. Nie wszystkiego musisz używać często. Ważne jednak, żebyś pamiętała o rzeczach, które masz i o ich wykorzystaniu. Jeżeli czegoś nie używałaś lub nosiłaś dłużej niż rok, to warto się tego pozbyć. Najprawdopodobniej – nawet nieświadomie – zastąpiłaś tę rzecz już inną.

Decluttering to coś więcej niż zwykłe porządki

Popsute rzeczy

Niekiedy możesz sobie obiecywać, że jakąś popsutą rzecz, np. torebkę z zepsutym zamkiem, naprawisz i będziesz używać dalej. Jeżeli nie robisz tego przez miesiące, a nawet lata, to najprawdopodobniej już nie zrobisz tego nigdy. Możliwe bowiem, że naprawa jest zbyt trudna, pracochłonna, kosztowna, a nawet niemożliwa.

Brzydkie przedmioty

Możliwe, że masz w domu i szafie rzeczy, które kiedyś Ci się podobały… Jednak już przestały. Mogły przestać być modne lub przestały pasować do Twojego stylu. W takiej sytuacji już nie warto ich trzymać, nawet jeżeli nie są na widoku.

Decuttering porządkuje mieszkanie i życie

Nadmiar

Może masz w domu rzeczy, które wyjątkowo uwielbiasz i masz ich dużo? Mogą to być buty na obcasie, albo świeczki bądź inne rzeczy. Przejrzyj je wszystkie i sprawdź, czy wiele z nich nie jest do siebie podobnych. Upewnij się też, czy je wykorzystujesz. Te, które nie są konieczne – wyrzuć.