Dlaczego nie warto przejmować się Blue Monday?

Wszędzie da się dziś usłyszeć o przerażającym, najbardziej „depresyjnym” dniu w roku. O co właściwie chodzi z tym Blue Monday i dlaczego nie warto się nim przejmować?

Cliff Arnall i matematyczna pseudonauka

W 2004 roku brytyjski psycholog, Cliff Arnall ogłosił swoje „obliczenia” mające na celu wyznaczenie najbardziej przygnębiającego dnia w całym roku. Sam pomysł może nie jest zły w założeniu, być może bardziej jako anegdota niż faktycznie odkrycia naukowe.

Przede wszystkim wzór matematyczny zaproponowany przez Arnalla nie jest zgodny z przyjętymi zasadami działania matematyki. Po części niemożliwe jest zmierzenie branych przez niego składowych, oprócz tego wykorzystywane są zupełnie różne jednostki. Do przygotowania swojego wzoru Cliff Arnall wykorzystał:

  • pogodę, czynniki meteorologiczne. Głównie chodzi tu o brak słońca i krótkie dni, ale także o zimne temperatury.
  • Miesięczne wynagrodzenie- łączy się z kolejnym punktem
  • Dług – spłaty kart kredytowych, pożyczek i rat, i stan konta po świętach i sylwestrze.
  • Czas, który upłynął od Bożego Narodzenia – to samo co punkt wyżej, czas na powrót do rzeczywistości i spłatę prezentów.
  • Niedotrzymane postanowienia noworoczne- połowa miesiąca za nami, a na liście postanowień wciąż wszystko nie ruszone. Aby umiejętnie podejść do postanowień noworocznych proponuję artykuł właśnie na ten temat.
  • Spadający poziom motywacji
  • Poczucie, że musimy zacząć w końcu działać

W kolejnych latach od swojego odkrycia Arnall wyznaczał kolejne daty dla Blue Monday. Nie były one oczywiście wyliczane według wzoru, nie jest to bowiem możliwe. Do 2011 najsmutniejszy poniedziałek w roku przypadał w okolicy 22-24 stycznia; następnie Cliff Arnall zmienił sposób wyznaczania tego dnia. Ogłosił on, że najgorszym dniem jest 17 stycznia- a to wszystko z powodu kryzysu finansowego.

I tak oto po 11 latach wypadł pierwszy Blue Monday 17 stycznia. Ogólnie przyjęto zasadę, że to trzeci poniedziałek stycznia będzie nosił to niechlubne miano. Pytanie na ile w ogóle powinniśmy przejmować się, który dzień zostanie nazwany Blue Monday? Nie powinniśmy, chyba że chcemy posłuchać New Order w ten konkretny dzień w roku.