Dla wielu Polek i Polaków 21 stycznie nieodłącznie kojarzy się z dniem wszystkich babć. Jednak dzień ten nie jest uniwersalnym świętem obchodzonym na całym świecie. Gdzie jeszcze obchodzone jest to święto, i od kiedy właściwie obchodzimy je w Polsce?
Dzień Babci w Polsce
Do 1964 roku w kraju nie było zwyczaju celebrowania babć w jeden konkretny dzień roku. Dopiero na łamach tygodnika „Kobieta i życie” pojawiła się propozycja wprowadzenia specjalnego dnia zadedykowanego babciom. Pomysł podłapały również inne redakcję i rozpoczęła się akcja promocji nowego święta. Rok po propozycji „Kobiety i życia”, redakcja „Expressu Poznańskiego” postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce.
Podczas wizyty Mieczysławy Ćwiklińskiej – wówczas 85 letniej – w Poznaniu, redakcja przekazała aktorce tort oraz kwiaty z okazji Dnia Babci. Pomysłodawcą i siłą napędową wydarzenia był Kazimierz Flieger i to jemu w dużej mierze zawdzięczamy zapisanie się tej daty w kalendarzu każdego wnuka i wnuczki.
W 1966 roku- dwa lata po pierwszej propozycji- „Express Wieczorny” oficjalnie ustanowił Dzień Babci na 21 stycznia. Od tego czasu święto zakorzeniło się szybko w polskiej tradycji. W każdym przedszkolu i szkole wystawiane są z tej okazji przedstawienia. Najmłodsi wykonują własnoręcznie przepiękne laurki i składają życzenia babciom.
Dzień Babci we Francji
Francuzi również mają dzień poświęcony babciom, nie ma on jednak wyznaczonej stałej daty. Dzień Babci obchodzony jest podczas pierwszej niedzieli marca. Co ciekawe, święto powstało jako powiązanie go z promocją..kawy. Kawa Babci- Café Grand’Mère- była niezwykle popularnym produktem stworzonym przez małżeństwo Monnier w latach 50. XX wieku.
Tego dnia wyprawiane są konkursy na wykonanie laurki, napisanie najpiękniejszych życzeń. Podobnie jak w Polsce jest to okazja do wspominania ciepłych momentów związanych z rodziną oraz odwiedzenie Babci na kawę i zjedzenie ciasteczek.
Dzień babci i dziadka W Rosji
W Rosji nie do końca wyznaczona jest data obchodów święta. W 2009 roku ustanowiono wspólne święto Babci i Dziadka. Jednak według Press-Center 15 października 2009 obchodzony był Rosyjski Dzień Babci. Wspólne święto obojga dziadków zazwyczaj przypada w obrębie września- października.
Stany Zjednoczone i Kanada
Ameryka Północna celebruje dzień babci i dziadka tego samego dnia. W Stanach Zjednoczonych Narodowy Dzień Dziadków jest oficjalnym świętem zatwierdzonym przez Kongres oraz prezydenta. Od 1978 roku przypada na pierwszą niedzielę po Święcie Pracy- które co roku obchodzone jest w pierwszy poniedziałek września. Kanada również przyjęła taki sam system ustalania daty Dnia Dziadków- oba kraje obchodzą go na początku września.
Symbolem przyjętym dla tego dnia jest niezapominajka. Podczas obchodów dzieci spędzają czas z najstarszymi członkami rodziny. Amerykanie chętnie organizują wspólne grille oraz uroczystości szkolne, w kościołach oraz w domach opieki.