Historia Dnia Dziadka

Dzień po obchodach Dnia Babci, w Polsce przypada równie ważne święto- Dzień Dziadka. Choć zostało wprowadzone do Polski ponad piętnaście lat po Dniu Babci, stało się nieodłącznym elementem tradycji.

Dzień dziadka w Polsce

Pierwszym świętem dziadków w Polsce był wprowadzony w 1965 roku Dzień Babci- więcej na temat historii tego święta przeczytacie we wczorajszym artykule. Dziadkowie na swoje święto musieli poczekać aż do roku 1978.

Możliwe, że pomysł na obchody Dnia Dziadka przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych. Jednak to dopiero Telewizja Polska wpadła na pomysł wprowadzenia tego święta do kalendarza Polaków. Ustanowiono konkurs na wybranie najlepszej daty dla obchodów. Początkowo miał być to dzieci urodzin Mieczysława Fogga, czyli 30 maja. Jednak majowa data nie weszła do użycia. Pomysł wyróżnienia dziadków jednak nie upadł i zadecydowano, że najlepiej jeśli Dzień Babci i Dzień Dziadka będą występować po sobie.

W 1981 roku 22 stycznia został oficjalnie uznany za Dzień Dziadka i od tego czasu znajdziemy go w każdym polskim kalendarzu. Tego dnia wnuczki odwiedzają swoich dziadków, wręczają własnoręcznie wykonane laurki i dziękują za miło spędzony czas z dziadkami
Warto pielęgnować tradycję odwiedzania dziadków niezależnie od okazji. Starsze pokolenia mają wartościową wiedzę życiową, z której możemy się wiele nauczyć pomimo innych czasów w jakiś przyszło nam żyć. Nie wiemy ile czasu dane nam będzie spędzić z rodzicami rodziców, naprawdę warto więc pamiętać o nich- szczególnie w tym specjalnym dniu.

Dzień Dziadka na świecie

W Wielkiej Brytanii obchodzony jest wspólny dzień poświęcony zarówno Babciom jak i Dziadkom. Data święta jest ruchoma, przypada jednak co roku na pierwszą niedzielę października.

Zarówno Kanada jak i Stany Zjednoczone obchodzą Narodowy Dzień Dziadków tego samego dnia. W pierwszy poniedziałek września przypada w obu krajach Święto Pracy, w następującą po nim niedzieli oba kraje świętują Dzień Dziadków.

Również w okresie września i października obchodzony jest wspólny Dzień babci i dziadka w Rosji. Nie ma jednak wyznaczonej oficjalnej daty kiedy to święto przypada.