Historia Dnia ojca

Niecały miesiąc temu obchodziliśmy Dzień Matki. O historii tego dnia przeczytacie w artykule opowiadającym o jego genezie i obchodach na całym świecie. Dziś opowiemy zaś skąd właściwie wziął się zwyczaj obchodzenia dnia ojca i zwyczaje z nim związane w Polsce oraz na świecie.

Geneza Dnia Ojca

Pierwszym dniem poświęconym członkom rodziny był wcześniej wspominany Dzień Matki. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych zaczęli dość szybko upominać się o ustanowienie analogicznego święta ku czci ojców i innych członków najbliższej rodziny. Tym sposobem 19 czerwca 1910 roku odbyły się pierwsze oficjalne obchody dnia wszystkich ojców.

Za organizacją pierwszego wydarzenia stała Sonora Smart Dodd, córka weterana wojennego Williama Smarta. Gdy w 1907 roku ustanowiony został oficjalny Dzień Matki, Sonora od razu wiedziała, że idealnym dopełnieniem będzie kolejne święto- tym razem mające na celu podziękowanie drugiej osobie rodzicielskiej. Na pewno ogromne znaczenie miał fakt, że po śmierci żony William Smart samodzielnie wychowywał Sonorę i jej pięcioro rodzeństwa. Zdawała sobie więc sprawę, jak wiele poświęcenie i zaangażowanie leży także na barkach ojców.

Choć idea jest bliska wielu osobom, święto w Ameryce oficjalnie przyjmie się dopiero kilka dekad póżniej- w 1972 roku. W Polsce tradycja ta przyjęła się nieco wcześniej, pierwszy oficjalny Dzień Taty świętowaliśmy bowiem już w 1965 roku.

Obchody

Co ciekawe, pomimo że dzień taty wypada co roku tego samego dnia; wyszukiwarki internetowe w czerwcu notują znaczny wzrost zapytań o datę dnia ojca. Zjawisko to może zasugerować nam więc, że wciąż najbardziej popularnym świętem rodzica jest obchodzony 26 maja Dzień Matki.

Podobnie jak w przypadku Dni Babci, Dziadka i Mamy w Dzień Ojca najczęściej spędzamy ten dzień z tatą. Młodsze dzieci bardzo często szykują laurki lub ulubione przysmaki. Jest to także idealna data, aby spotkać się z rodziną na grillu. W końcu większość ojców z chęcią delektuje się potrawami z grilla, szczególnie w zacnym otoczeniu kilku pokoleń ojców.