Kwiaty balkonowe – jak o nie zadbać? Jakie wybrać?

Roślinność na balkonie poprawia wygląd i nadaje świeżości. Mały ogródek sprawi, że będziemy czerpali więcej przyjemności podczas wypoczynku. Wybierz najlepsze kwiaty, które pięknie kwitną przez cały sezon i ciesz się urokliwymi widokami.

W czym sadzić kwiaty?

W zależności od wielkości naszego balkonu, kwiaty możemy sadzić na wiele sposobów. Najczęściej wykorzystywane są doniczki zawieszane na poręcz. Te, które są po zewnętrznej stronie balkonu sprawią, że nie zajmą nam żadnej powierzchni. Jest to szczególnie ważne gdy mamy mało miejsca. Dobrą opcją są także wiszące doniczki na uchwytach. Do nich świetnie sprawdzą się zwisające kwiaty. Jeżeli możemy pozwolić sobie na coś większego, warto wykorzystać drewniane skrzynki, które będą pełniły funkcję mini ogrodu. Zmieszczą się tam duże kwiaty lubiące się rozrastać.

Kwiaty doniczkowe

Surfinie to kwiaty, które będą dobrze rosły na każdym balkonie. Lubią dużo wody i częste nawożenie. Ich uprawa nie należy do trudnych, wymaga jedynie poświęcenia im uwagi. Surfinie występują w różnych odcieniach. Najczęstsze okazy to fioletowe, różowe, białe i czerwone. Mogą być jednolite lub kolorowe.

Begonia to bardzo łatwa w pielęgnacji roślina, która ma długi okres swojego kwitnięcia. Posiada małe kolorowe kwiatki oraz większe, intensywnie zielone liście. Znakomicie sprawdzi się jako roślina balkonowa.

Dalia to przepiękny kwiat lubiący słońce. Ma wysokie pędy zakończone rozłożystym pąkiem. Najczęściej występuje w kolorze czerwonym. Aby dobrze rosły potrzebują żyznej gleby oraz ochrony przed wiatrem.

Goździki doskonale odnajdą się wśród innych kwiatów. Pomimo małych rozmiarów każdego zachwycą swoim wyglądem i zapachem. Rośliny te są bardzo wytrzymałe i odporne na wiatr. Podlewać wystarczy je co dwa dni, a nawozić raz na około trzy tygodnie.

Kwiaty zwisające

Surfinia (petunia kaskadowa) posiada długie zwisające pędy. Rozrasta się w szybkim tempie, dlatego dobrze sprawdzi się jako kwiat do wiszących doniczek. Aby miała silne rozgałęzienia potrzebuje nasłonecznego miejsca oraz częstego podlewania.

Lobelia przylądkowa ma ogromną ilość intensywnie niebieskich kwiatków. Kształtem tworzy gęstą kępkę o jasnozielonych listkach. Preferuje słoneczne miejsca i wilgotne podłoże.

Fuksja świetnie prezentuje się jako kwiat balkonowy. Posiada przykuwające uwagę, kolorowe, zwisające do dołu dzwoneczki. Jest to roślina ciepłolubna oraz dość wymagająca. Musi mieć żyzną i często nawożoną glebę. Bez względu na to, które kwiaty wybierzesz, z pewnością nadadzą one Twojemu balkonowi uroku i kolorytu.