Stres – jak go pokonać? Poznaj skuteczne metody walki ze stresem

Szacuje się, że 98 % Polaków odczuwa w większym lub mniejszym stopniu stres. Jest niemal pewne, że zaliczamy się do tej grupy. Długotrwałe skutki stresu to przede wszystkim nerwowość, zmęczenie, drażliwość. Zjawiskami towarzyszącymi są nierzadko: zawroty i bóle głowy, częste infekcje, ataki paniki i problemy z zasypianiem. Jak skutecznie zniwelować stres?

Jak opanować stres poprzez ćwiczenia?

Aktywność fizyczna to numer jeden w walce ze stresem. Dzięki nim zmniejszymy w ciele poziom hormonu stresu – kortyzolu i zwiększymy poziom endorfin, które odpowiadają za uczcie szczęścia. Dobry i skuteczny wysiłek to taki, który pozwala zwiększyć bicie serca do poziomu 120-180 razy na minutę przez ok. 30 minut dziennie. Już taka krótka aktywność w dłuższej perspektywie potrafi przynieść wiele korzyści.

Zdrowa dieta

Skoro aktywność fizyczna, to i dieta. Nie chodzi tutaj o żadne restrykcje i korzystanie z zasadach dziwnych i podejrzanych jadłospisów. Chodzi o zwiększenie udziału warzyw i owoców na talerzu. Jeżeli mamy ochotę na czekoladę, wybierzmy tą ciemną. Za produkty antystresowe uważa się jajka, orzechy włoskie, ziemniaki, seler naciowy, czarne porzeczki oraz pomarańcze.

Techniki radzenia sobie ze stresem

Istnieje wiele skutecznych technik, które pomagają radzić sobie ze stresem i wprawiają w stan relaksu. Jedną z nich jest technika relaksacji według Jacobsona. Kolejną z nich jest trening autogenny Schultza. Ostatnią propozycją jest klasyczna medytacja, której odmian jest naprawdę wiele, także z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.