Sposoby na świąteczny zapach w domu

Czas Świąt Bożonarodzeniowych jest dla wielu osób najlepszym okresem w całym roku. Piękne dekoracje, ozdobiona choinka i ten zapach. Każdy pewnie ma swoją własną, idealną wizję świąt. Jednak są pewne zapachy, które od razu przywodzą na myśl koniec grudnia i świąteczne spotkania. Jak możemy przywołać w naszych domach zapach tego magicznego czasu?

Pomarańcze z goździkami

Chyba nie ma osoby, która myśląc o zapachu świąt Bożego Narodzenia nie pomyśli o pomarańczach. Jeśli dodamy do nich goździki, mamy gwarantowany przepiękny zapach w całym mieszkaniu. Proponuję dwa sposoby na wykonanie tej pachnącej dekoracji. Najszybszą i najprostszą metodą jest powbijanie goździków w pomarańczę. Dla ułatwienia możemy wykonać wykałaczką dziurki w owocu, tak aby goździki łatwiej wchodziły w skórkę. Takie jeżyki pomarańczowe łatwo wykonamy razem z najmłodszymi członkami rodziny. Stanowić będą również ciekawą dekorację.

Jeśli mamy trochę więcej czasu, możemy wykonać pachnące ozdoby na choinkę. Plastry pomarańczy suszymy w piekarniku lub na kaloryferze. Dla cudownego zapachu można powbijać goździki w kawałki pomarańczy. Po wysuszeniu wystarczy nawlec plasterki na sznurek i zawiesić na drzewku.

Samodzielnie wykonane potpourri

Kolejny niezwykle łatwy i szybki do wykonania projekt. Potpourri to po prostu mieszanka suszonych, pachnących roślin. Mogą być to owoce, przyprawy lub kwiaty ułożone w często ozdobnej miseczce. Jest to idealna okazja do tworzenia własnych ulubionych kompozycji zapachowych.

W okresie zimowo- świątecznym najczęściej używane są przyprawy korzenne takie jak kora cynamonu, gwiazdki anyżu, goździki, suszone kawałki i skórka z pomarańczy lub cytryn. Jeśli mamy w okolicy las, warto dodać również szyszkę sosnową lub gałązkę.

Olejki lub woski zapachowe

Jeśli posiadamy kominek zapachowy, oczywistym wyborem będą więc sezonowe olejki aromaterapeutyczne. Wprowadzą one relaksujący nastrój i będą unosić się w powietrzu przez wiele godzin. Na rynku dostępny jest wachlarz zapachów do wyboru, szczególnie warto sięgnąć po kojarzące się z zimą zapachy jak olejek jodłowy, sosnowy lub jałowcowy. Idealnym wyborem będą również wszelkie korzenne zapachy jak goździki, cynamonowy lub kardamonowy.

Wraz z rosnącą popularnością świec sojowych na rynku dostępnych jest również coraz więcej wosków zapachowych. Używa się ich podobnie jak olejków, w kominku zapachowym. Przeglądając strony internetowe możemy natrafić na ogrom gotowych, świątecznych mieszanek zapachowych.