Eko sposoby na sprzątanie

Naturalne sposoby na sprzątanie to świetna alternatywa dla ciężkiej chemii dostępnej w sklepach. Nawet jeśli nie do końca przekonuje was minimalistyczny zestaw do porządków i nie macie zamiaru rozstawać się z kupnymi środkami czystości- warto znać babcine metody. Nigdy nie wiadomo kiedy w podczas generalnych porządków okaże się, że zabrakło nam mleczka lub płynu do mycia. Dzięki poniższym poradom zawsze będziecie przygotowane na niespodziewane. A kto wie, może jednak przekonają Was nasze prostsze i zdecydowanie tańsze alternatywy.

Najlepszy duet: Ocet i Soda oczyszczona

O różnych zastosowaniach sody pisałam niedawno. Zawsze warto mieć chociaż niewielki zapas tego produktu. Jest on tak wszechstronny, istnieje więc duża szansa że na pewno sprawdzi się w naszym domu. Soda potrafi zmiękczać wodę, jednocześnie zwiększa możliwości mydła. Nadaje się więc do zwalczania wszelkiego rodzaju uporczywego brudu, rdzy i do wybielania tkanin. Dodatkową zaletą jest wchłanianie zapachów, nada się więc zarówno w lodówce jak i przy czyszczeniu dywanów.

Ocet świetnie zwalcza wszelki tłuszcz oraz kamień. Nabłyszcza powierzchnie i również potrafi usuwać nieprzyjemne zapachy. Niezwykle tani i łatwo dostępny. Jeśli chcemy wzmocnić działanie octu warto przygotować domowy ocen do mycia. W słoiku umieszczamy wyciśnięte już połówki cytryn i/lub limonek, zalewamy je octem i odstawiamy w ciemne miejsce. Taki wyciąg nie posiada intensywnego octowego zapachu, świetnie czyści i nadaje cytrusowego aromatu.

Jak wykorzystać sodę i ocet w praktyce?

Oba produkty świetnie sprawdzają się osobno, jednak w duecie są nie do przebicia! Jeśli zależy nam na pozbyciu się kamienia lub uporczywego brudu z powierzchni warto namoczyć miejsce ściereczką nawilżoną octem. Świetnie sprawdzi się również pasta wykonana z sody i octu: w zależności od proporcji uzyskamy mniej lub bardziej zwartą mieszankę. Najlepiej jednak używać składników w proporcji 2 miarki sody na 1 octu.

Jeśli nasz piekarnik woła o dokładne czyszczenie, warto namoczyć ruszt octem i zostawić na jakiś czas. Gdy brud zacznie się odklejać można przystąpić do szorowania mieszanką z octu i sody- efekt murowany.