Suplementy diety – kiedy warto je stosować?

Aby organizm funkcjonował prawidłowo, niezbędna jest zbilansowana dieta, która zawiera wszystkie składniki odżywcze. Witaminy, które codziennie dostarczamy wraz z pożywieniem, mają istotny wpływ na wiele reakcji zachodzących w ciele człowieka i pośrednio wpływają na samopoczucie i zdrowie. Z tego względu bardzo ważne jest odpowiednia podaż wszystkich mikro i makroskładników. Czasami jednak dochodzi do tego, że w związku z nieodpowiednią dietą brakuje nam poszczególnych witamin. Wówczas zazwyczaj zalecana jest suplementacja. Które witaminy warto suplementować i kiedy?

Kiedy suplementacja witamin jest konieczna?

Zdrowa, zbilansowana dieta dostarcza do organizmu wszystkie niezbędne składniki mineralne i witaminy. Mamy tutaj na myśli dietę bogatą w warzywa, owoce, chude mięso, jaja, ryby, orzechy, czy nasiona. Niestety w dzisiejszych czasach nierzadko jadłospis opiera się o duże ilości przetworzonych produktów. Następują wtedy różne niedobory, które odbijają się na samopoczuciu. Najlepszą decyzją, którą można wtedy podjąć, jest konsultacja z lekarzem i wykonanie podstawowych badań.

Dobór odpowiedniego suplementu powinien odbywać się pod okiem lekarza, farmaceuty lub dietetyka. Tylko wtedy mamy pewność, że stosowanie takiego produktu przyniesie pożądane rezultaty. Należy unikać bezpodstawnego suplementowania witamin, gdyż może wywołać to skutek odwrotny do zamierzonego. Przykładem jest tutaj nadmierna suplementacja witaminy D3, którą stwierdza się u coraz większej liczby osób.

Najczęściej suplementowane witaminy

Półki w sklepach i aptekach wręcz uginają się pod naporem różnych suplementów diety. Decydując się na zakup tego typu produktów, wybierajmy sprawdzone firmy. Najczęściej decydujemy się na zakup witaminy D oraz C. Ich korzystne działanie na organizm opiera się głównie na wzmacnianiu odporności. Często sięgamy także po witaminy z grupy B, szczególnie B12. To składnik, który rekomendowany jest szczególnie dla wegan i wegetarian.

Kto najbardziej potrzebuje suplementów diety?

Istnieją pewne grupy społeczne, które szczególnie narażone są na niedobory pewnych witamin. To przede wszystkim kobiety w ciąży, weganie i wegetarianie. Do grup osób, które powinny przemyśleć stosowną suplementacje, są też osoby po ukończonym 50 roku życia. Wówczas zalecane są badania pod kątem niedoborów witaminy B, wapnia czy kwasu foliowego.