Wiele zastosowań sody oczyszczonej

Soda oczyszczona to stosowany od wieków proszek, sprawdzający się zarówno w kuchni podczas wypieków jak podczas sprzątania. Jej wiele zastosowań oraz łatwe rozpuszczanie się w wodzie sprawia, że jest niezastąpionym produktem w każdym domu. Dodatkowym atutem jest niezwykle łatwa dostępność i bardzo niska cena. Praktycznie w każdym markecie dostaniemy większe lub mniejsze opakowanie sody. Oto moje ulubione zastosowania sody oczyszczonej:

Idealny sposób na uporczywe plamy

Jakiś czas temu zastanawiałam się jak pozbyć się uporczywych plam, które pomimo różnych sposobów dezodorant wciąż pozostawia na koszulkach. Jeśli również macie problem z uporczywymi zabrudzeniami, wystarczy dodać odmierzoną szklankę sody do bębna z praniem. Cykl ustawić jak zawsze, dodając środki piorące i płyn do płukania. Jeśli chcemy domyć wyjątkowo uparte plamy, warto wcześniej namoczyć kłopotliwe materiały w misie z ciepłą woda i sodą.

Usuwanie nieprzyjemnych zapachów i zabrudzeń z dywanu

Każdy właściciel dywanu wie jak ważne jest jego regularne pranie. Inaczej zamiast zdobić pomieszczenie będzie zbierać kurz, zapachy oraz całą gamę zanieczyszczeń. Jeśli zależy nam na dogłębnym wyczyszczeniu dywanu oraz dezynfekcji włókien warto zaopatrzeć się w większą ilośc sody oczyszczonej. Po dokładnym odkurzeniu powierzchni należy posypać ją proszkiem i spryskać ciepłą wodą, tak aby aktywować działanie. Po godzinie, dwóch dokładnie odkurzamy i cieszymy się pięknym wyglądem i świeżym zapachem.

Sposób ten świetnie sprawdzi się również w przypadku czyszczenia różnego rodzaju sof, kanap oraz foteli.

Sposób na zatkane rury

Najczęściej mamy odczynienia z zatkanymi odpływami pod prysznicem oraz oczywiście w zlewach. Osad z kosmetyków osadza się w rurach nie pozwalając na przepływ wody. Jednak jest na to świetny domowy sposób bez konieczności kupowania żrących środków.

Do odetkania odpływu potrzebować będziemy trzech rzeczy: wrzątku, sody oraz octu. Najpierw do odpływu wlewamy najlepiej litr gorącej wody, tak aby poruszyć pierwsze zatory. Następnie wsypujemy pół szklanki sody a po upływie 3-4 minut wlewamy ocet lub wcześniej przygotowany roztwór gorącej wody z octem.