Dlaczego prawidłowe żywienie szczeniąt jest takie ważne?

Większość zdrowych szczeniąt zaczyna sięgać po pokarm stały około 3-4 tygodnia życia. Karma dla szczeniaka powinna być miękka i niezwykle wartościowa pod względem składu. Wcześniej podstawą żywienia szczeniąt jest mleko matki, ewentualnie mleko zastępcze. Ze specjalnego rodzaju karmy przeznaczonej dla psów w młodym wieku na tradycyjną karmę przechodzi się po kilku-kilkunastu miesiącach, w zależności od tego, czy pies już osiągnął dojrzałość, czy jeszcze nie.

Zasady prawidłowego żywienia szczeniąt

Wszystkie szczenięta po urodzeniu piją mleko. Gdy nie mają dostępu do pokarmu matki, należy sięgnąć po mleko zastępcze. Nie poleca się podawania mleka krowiego czy koziego, zwłaszcza w dużych ilościach. Młody organizm psa może nie tolerować tego typu mleka, co prowadzi do biegunek, a niekiedy może wywołać obrzęk i jeszcze poważniejsze dolegliwości. Gdy szczeniak będzie miał około 3-4 tygodni, do jego codziennego menu należy zacząć wprowadzać pokarm stały. Na początek najlepiej wybrać pełnoporcjową karmę dla szczeniąt. To pokarm zawierający wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju młodego psa, bogaty nie tylko w białko i tłuszcz zwierzęcy, który jest głównym nośnikiem energii, ale także w witaminy, wapń i fosfor, niezbędne do budowy mocnych kości i zębów. Karma dla szczeniaka nie powinna być zbyt twarda. Dlatego w przypadku suchej karmy, przed podaniem jej psu, wcześniej należy namoczyć ją w wodzie.

Karma dla psa dorosłego i szczeniaka

Producenci żywności dla zwierząt przygotowują różne rodzaje karm dedykowanych psom w różnym wieku. Warto pamiętać, że potrzeby żywieniowe zwierząt młodych, dojrzałych i w wieku senioralnym są nieco inne. W związku z tym podawany im pokarm powinien mieć zbilansowany i dopasowany do ich wymagań skład. W przypadku karmy dla szczeniaków szczególnie ważna jest duża zawartość białka będącego podstawowym budulcem dla mięśni i organów wewnętrznych. Karma dla szczeniaka powinna być także bogata w tłuszcz, który zapewni energię do zabaw oraz w szereg składników mineralnych, które gwarantują prawidłowy rozwój kości i zębów. To niezwykle ważne w przypadku psów ras dużych i olbrzymich. Gdy podaż minerałów nie nadąża za ilością dostarczanego psom białka, zwierzęta rosną, ale ich kości są słabe i łamliwe.

Na pierwszą karmę dla szczenięcia warto wybrać produkt stworzony specjalnie z myślą o młodych psach, bazujący na mięsie, podrobach i tłuszczu, wolny od zbóż i dużych ilości wypełniaczy roślinnych. Polecanym wyborem na start są karmy mokre, ale można sięgać również po ich wersje suche. W tym przypadku należy jedynie pamiętać o wcześniejszym namoczeniu granulek, by młody piesek nie miał problemu z ich zjedzeniem.