Dziś obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Od 2004 roku obchodzimy w majówkę dodatkowe, bardzo ważne święto. Pomiędzy Świętem Pracy a Świętem Narodowym 3 maja wypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji warto zapoznać się więc z historią tego ważnego symbolu narodowego, oraz tego jak powinno się z nim godnie postępować.

Historia barw narodowych

Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 roku ustanowiła oficjalne symbole narodowe Polski, w tym oczywiście flagę. Prostokątny płat tkaniny w proporcjach 5:8, w barwach Rzeczypospolitej Polskiej czyli poziomy biały pas białego oraz równoległy do niego pas czerwonego. Dopuszczonym do użytku wariantem jest również flaga, na której widnieje godło Polski. W tym przypadku czerwone godło z białym godłem umiejscowione jest na białym pasie.

Pierwszą barwą narodową Polski był jednak nieco inny kolor. Karmazyn uważany jest przez wielu za najszlachetniejszy kolor, jest to jednocześnie symbol bogactwa i dostojeństwa. Jednak w okresie Królestwa Polskiego na karmazynowy barwnik mogli pozwolić sobie jedynie najbogatsi szlachcice. Biel orła oraz czerwień karmazynu to stałe barwy utożsamiane z Polską. Jednak w okresie przed rozbiorami także granatowy był bardzo często łączony z symboliką narodową. Kolor ten nie jest przypadkowy, był to bowiem kolor jaki nosiła kawaleria. Po raz pierwszy oficjalnie uznano biel i czerwień jako symbole narodowe 3 maja 1792 roku.

Godne postępowanie z flagą

Wiele osób z dumą wywiesza biało-czerwone flagi wraz z nastaniem 1 maja. Nierzadko można natrafić również na domostwa, na których powiewa ona przez cały rok. Nie ważne jednak czy nasza flaga wyjmowana jest z szafy co roku, czy częściej w zależności od okazji- warto znać zasady odpowiedniego jej traktowania.

Przede wszystkim, co wydawało by się oczywiste flaga misi być czysta i wyprasowana. Niedopuszczone jest wieszanie flagi uszkodzonej czy wypłowiałej. Podczas nieodpowiednich warunków pogodowych należy ją zdjąć i przechować w bezpiecznym miejscu. Grad, wichura czy śnieg mogą w końcu wpłynąć na kondycję naszego symbolu.

Niedopuszczone jest również aby flaga dotknęła ziemi. Nie ważne czy jest to bruk, beton, piasek czy woda. Dlatego podczas oficjalnych uroczystości wciągania flagi na maszt możemy zauważyć, że pod masztem znajduje się osoba kontrolująca położenie flagi.