Historia dnia matki

Matka jest niezwykle ważną postacią w życiu każdego człowieka. To w końcu dzięki niej znaleźliśmy się na tym świecie. Bardzo często to właśnie mama uczy małego człowieka miłości oraz pierwszych słów. Któż lepiej zadba w chorobie i pocieszy w nieszczęściu niż kochana mama?

Nie dziwi więc, że dzień przeznaczony na szczególne okazanie wdzięczności dla swojej mamy obchodzony jest na całym świecie. Jak wyglądały historyczne obchody Dnia Matki i w jakich dniach zazwyczaj był obchodzony? Jeśli chcecie znać odpowiedź na te pytania, zapraszam do lektury.

Początki Dnia Matki

Europejskich tradycji Dnia Matki możemy się doszukiwać oczywiście w kulturze starożytnej Grecji i Rzymu. Wraz z nadejściem wiosny oddawano część matkom-boginiom, które symbolizowały płodność oraz nadchodzący okres urodzaju. Jednak wraz z nadejściem chrześcijaństwa wierzenia te zostały wyparte i wręcz zakazane przez nową religię.

Jednak o matkach wciąż pamiętano i w siedemnastym wieku w Anglii zaczęto obchodzić własną odmianę dnia matki. Dzień znany jako niedziela u matki przypadał w czwartą niedzielę postu. Niedzielna msza odprawiana była wówczas w katedrach, nie jak zazwyczaj w kościele. Po świątecznej mszy zwyczajowo udawano się później do domów rodzinnych aby wręczyć matkom kwiaty i słodycze. Tradycja ta zachowała się w niezmienionej formie do XIX wieku, a gdy II wojna światowa dobiegła końca znów zaczęto obchodzić niedziele u matki.

Polska tradycja

Przed wojną nie było w Polsce wyznaczonego dnia obchodów Dnia Matki. Zazwyczaj była to jednak majowa niedziela. Nad wyznaczaniem daty i organizacją obchodów czuwał Polski Czerwony Krzyż. Za czasów Generalnego Gubernatorstwa na ziemiach polskich obchodzony był Muttertag, czyi inaczej znany nam Dzień Matki. Cała II Rzesza uznawała ten dzień za oficjalne święto.

Obecnie święto to przypada w Polsce co roku na 26 maja. Zwyczajowo to dzieci wręczają wykonane przez siebie laurki i inne drobne prezenty. Jest to idealny dzień aby spędzić chociaż podwieczorek ze swoją mamą i podziękować jej za trud i poświęcenie.