Jak pozbyć się plam z żywicy?

Coraz chętniej wychodzimy z domu, pogoda aż sama zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Jednak bardzo często wyprawy do lasu mogą zakończyć się niezwykle uciążliwymi śladami po żywicy. Szczególnie jeśli mamy do czynienia z niezwykle aktywnymi i lubiącymi wspinaczkę po drzewach pociechami. Jednak nie należy się już obawiać, że żywica zniszczy kolejną parę spodni czy ulubioną bluzę. Poniżej przedstawiamy działające porady na usunięcie tych właśnie zabrudzeń.

Nie wykluczone, że jeśli zabrudzenie jest bardzo duże lub dało radę wchłonąć się w materiał potrzebne będzie użycie dwóch metod. Bardzo dobrym pomysłem będzie więc użycie jednego ze sposobów mechanicznego usunięcia żywicy, oraz na koniec wyczyszczenie drugą metodą.

Sposób na temperaturę

Pierwsza metoda to potraktowanie substancji temperatura. Tutaj możemy działać dwojako, zarówno ciepło jak i zimno są naszymi sprzymieżenwcami. Jeśli zabrudziliśmy niewielką rzecz, która zmieści się bez problemu do zamrażalnika, warto ją po prostu zamrozić. Dzięki temu po wyjęciu powinno być zdecydowanie łatwiej zeskrobać żywicę z powierzchni. Jeśli nie mamy jak zamrozić ubrania, lecz mamy dostępne kostki lodu- spokojnie można przyłożyć je do plamy i schłodzić dobrze w ten sposób.

Dobrym pomysłem jest również użycie ciepła. Będziemy potrzebować jedynie żelazka oraz papieru do piecze lub bawełnianej ściereczki, która nie będzie nam już potrzebna. Na żelazku nastawiamy największą dostępną temperaturę, na zabrudzone miejsce kładziemy papier lub materiał. Gdy żelazko się nagrzeje, prasujemy wybrany obszar. Dzięki temu żywica przeniesie się z naszych ubrań na przyłożony materiał. Taką samą metodę można zastosować również w przypadku plam z wosku.

Niezawodny spirytus

Jeśli zaplamiliśmy odzież wykonaną z włókien naturalnych jak bawełna, len czy czysty dżins warto spróbować metody ze spirytusem. Wystarczy przygotować mieszankę spirytusu i wody- w proporcji 3 części wody na 1 część spirytusu. W przygotowanej mieszance namaczamy chusteczkę lub ręcznik i przykładamy do zabrudzonego miejsca. Gdy po kilku minutach żywica trochę zmięknie możemy zaprać naszą odzież, najlepiej wodą z dodatkiem szarego mydła. Na koniec wystarczy dodać zapraną rzecz do prania, na standardowym programie.