Jak przetrwać przesilenie wiosenne?

Pogoda za oknem coraz piękniejsza, a Ty czujesz zmęczenie i senność, boli Cię głowa i nie możesz się skupić? Dodatkowo zmiany temperatur i ciśnienia nie pomagają? To prawdopodobnie objawy przesilenia wiosennego.

Czemu na początku wiosny czujemy się gorzej?

Każdy się zgodzi, z tym że zima i wiosna to dwie zupełnie odmienne pory roku. Z minusowych temperatur i braku słońca nagle budzimy się ze słonecznym widokiem za oknem i coraz wyższym temperaturami. Teoretycznie powinniśmy czuć zastrzyk energii, prawda? Jednak przez wiele lat w naszym klimacie występował okres przedwiośnia, dzięki któremu zima płynnie przechodziła w wiosnę. Jednak z powodu zmian klimatu, przedwiośnie praktycznie zniknęło, a pory roku zmieniają się niespodziewanie.

Objawy przesilenia wiosennego odczuwamy najczęściej w marcu i kwietniu, gdy zauważalna jest największa różnica temperatur. Dodatkowo dla wielu alergików to dodatkowo ciężki okres, gdyż wiele roślin wchodzi w okres intensywnego pylenia. 

Jak więc zadbać o siebie, tak aby jak najlepiej przetrwać rozpoczęcie wiosny?

Jak właściwie rozpoznać, czy nasze problemy związane są z przesileniem? Najczęściej występującym problemem jest nagłe osłabienie i ogólne zmęczenie. Zarówno większa senność w ciągu dnia jak i mniejsza odporność na stres, również może wiązać się ze zmianą pory roku.

Jest to znakomity czas na wykonanie corocznej morfologii, szczególnie rozszerzonej o pomiary witamin i minerałów. Wiele problemów ze skupieniem może wiązać się na przykład z niedoborem żelaza czy magnezu; zaś osłabienie mięśni często spowodowane jest zbyt małą ilością potasu. Samodzielne przyjmowanie suplementów często może być nietrafione, warto więc udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który podpowie jak skutecznie zadbać o swoje zdrowie.

Oprócz tego klasyczna porada- picie wody. Prosta czynność, która może rozwiązać wiele problemów związanych z organizmów. A tak często zapominamy o regularnym wypijaniu odpowiedniej ilości wody.

Warto także dać sobie czas na spokojnie przystosowanie się do zmian w naturze. Nie ma co się dziwić, że czujemy się zdenerwowani i zmęczeni jeśli jednocześnie rzucimy się do porządków w ogródku, mieszkaniu i rozpoczniemy nowy projekt czy zaczniemy biegać.