Lepiej spać od 1 do 2 godzin, czy nie spać wcale?

Wiadomo, że każda z nas potrafi być na tyle zajęta, że odpowiednia ilość snu nie zawsze jest możliwa. Zwłaszcza gdy podróżujesz, wkuwasz do egzaminu lub wychowujesz dzieci. Mało która z nas ma czas na codzienne przespanie zalecanych 7,8 godzin.

Jeśli kiedykolwiek znajdziesz się w sytuacji, w której będziesz próbowała zadecydować, czy powinnaś spać kilka godzin, czy wcale, żadna opcja prawdopodobnie nie wyda Ci się atrakcyjna. Pamiętaj jednak, że zawsze lepsze jest zawsze trochę snu, niż jego całkowity brak.

Dlaczego sen jest tak ważny?

Sen to okres, w którym organizm naprawia swoje tkanki, uzupełnia hormony i przenosi wspomnienia krótkotrwałe na wspomnienia długoterminowe. Jeśli go pominiesz, następnego dnia Twoje funkcje umysłowe i nastrój znacznie się pogorszą.
Kiedy śpisz, twoje ciało przechodzi przez cztery etapy mniej więcej co 90 minut. Normalnej nocy otrzymujesz od 4 do 6 takich cykli. Spanie przez kilka godzin lub krócej nie jest idealne, ale nadal może zapewnić organizmowi przynajmniej jeden cykl snu.

Spanie od 1 do 2 godzin może zmniejszyć presję snu i sprawić, że rano poczujesz się mniej zmęczona, niż gdybyś nie spała całą noc.

Każdy sen jest lepszy niż jego brak — nawet jeśli jest to 20-minutowa drzemka.