Retinol. Wszystko co musisz wiedzieć.

Jak działa, czy są skutki uboczne i jak często należy go używać, aby uzyskać jaśniejszą, gładszą skórę?
W tym artykule pomożemy odpowiedzieć na te pytania.

Co to jest retinol i jak pomaga przy trądziku?

Retinol jest popularnym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry dostępnych bez recepty, takich jak serum, kremy przeciwzmarszczkowe i środki nawilżające na noc.

Na zewnętrznej warstwie skóry złuszcza się, usuwając brud, martwe komórki naskórka i olej z porów, co może pomóc w łagodzeniu pryszczy. Działa również dosłownie wnikając pod skórę, w przeciwieństwie do wielu innych metod leczenia trądziku. Drobne cząsteczki przenikają do środkowej warstwy skóry, stymulując produkcję kolagenu i elastyny.

Zwalcza dzięki temu trądzik oraz zmniejsza z czasem widoczność porów i blizn potrądzikowych.

Jak stosować produkty z retinolem?

Podczas wypróbowywania produktów z retinolem ważne jest, aby postępować stopniowo, zgodnie z instrukcjami.

Zacznij od dodania produktu do codziennej pielęgnacji skóry, na początku raz w tygodniu. Jeśli nie zauważysz skutków ubocznych, możesz stosować go częściej.
Aby zmniejszyć ryzyko podrażnień, umyj twarz, a następnie odczekaj pół godziny przed nałożeniem środka.

Najlepiej stosować go na noc, ponieważ może zwiększyć wrażliwość skóry na słońce. Kiedy wychodzisz na zewnątrz, używaj kremu przeciwsłonecznego do ochrony twarzy!

Pamiętaj też, że nie musisz codziennie stosować retinolu, aby był skuteczny w leczeniu trądziku. Może wystarczyć dwa do trzech razy w tygodniu. Zalecane jest, aby produkty z retinolem stosować nawet po tym, jak zaczniesz zauważać poprawę w stanie swojej skóry.

Czy są skutki uboczne?

Retinol jest naturalną formą witaminy A, ale to nie znaczy, że jest wolny od skutków ubocznych. Niektóre z nich obejmują:

suchość
podrażnienie
swędzenie
zaczerwienienie
wrażliwość na słońce

Te efekty są bardziej prawdopodobne, gdy Twoja skóra ma po raz pierwszy styczność z produktem i powinny ustąpić po kilku tygodniach, gdy dostosuje się do kosmetyku. Jeśli jednak będą się utrzymywać, możesz spróbować przejść na produkt o niższym natężeniu retinolu.

Może także wywoływać lub nasilać wysypki u osób z egzemą. Nie jest zalecany dla kobiet w ciąży. Porozmawiaj z lekarzem o retinolu, jeśli myślisz o zajściu w ciążę w najbliższej przyszłości.