Dlaczego warto zachować fusy po kawie?

Jeśli pijecie kawę w domu, zapewne macie ciągły dostęp do zużytych fusów kawowych. Zamiast wyrzucać je do śmieci, warto zerknąć na naszą listę. Fusy można wykorzystać do wielu rzeczy w gospodarstwie domowym i przy okazji zaoszczędzić kilka złotych!

Neutralizowanie zapachów

Dzięki zawartości azotu fusy neutralizują gaz siarkowy. Być może zauważyliście już, że worki na śmieci w których znajdują się fusy nie śmierdzą tak bardzo. Właściwości wchłaniania zapachów można wykorzystać również w lodówce. Umieszczenie opakowania z fusami kawowymi powinno pomóc z niechcianymi odorami.

Jeśli mamy nieużywane skarpety lub rajstopy, można wsypać do nich wysuszone resztki kawowe. Zasupłane lub zaszyte skarpety staną się idealnym odświeżaczem do butów lub toreb sportowych.

Peeling do skóry głowy

Kofeina znajduje się w wielu szamponach i wcierkach na porost włosów. Dodatkowo peeling skóry głowy jest znakomitym sposobem po uniesienie włosów u nasady oraz pobudza krążenie. Jeśli zależy nam na pięknych włosach, przed umyciem włosów warto wykonać peeling właśnie z fusów. Wystarczy wmasować je w skórę głowy, wykonując przy tym delikatny masaż. Po tem normalne możemy umyć włosy szamponem, należy pamiętać jednak o dokładnym spłukaniu drobinek z włosów.

Nawóz do roślin

Wiele roślin uwielbia nawóz z kawy, zawiera ona wiele wartości odżywczych. Jest to również tańsze rozwiązanie niż kupowanie gotowych nawozów w sklepach. Aby dostarczyć naszym roślinom dobroci z kawy wystarczy podsypać je fusami. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również podlewanie kwiatów wodą z ekspresu z kawą. Należy jednak uważać z częstotliwością, aby zbytnio nie przekwasić gleby.

Środek czyszczący do zadań specjalnych

Grubo zmielona kawa świetnie nada się do walki z uporczywymi zabrudzeniami. Jeśli mamy ciężki do domycia grill lub piekarnik- warto spróbować wyszorowania go fusami po kawie. Ważne jednak, aby nie stosować tej metody na jasnych powierzchniach, gdyż kawa może łatwo je zafarbować.