Popularne szwedzkie kryminały

Szwedzkie kryminały stały się popularne nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Państwo ze stolicą w Sztokholmie potrafi urzec swoją barwną historią, a także zapierającą dech w piersiach przyrodą. Oprócz tego Szwecja wyróżnia się swoją ciekawą historią oraz bardzo wysokim poziomem życia mieszkańców. Jak się okazało, kraj ten posiada również mroczną historię. W Książkach na ulicach największych miast oraz prowincji mają miejsce mroczne opowieści o uprowadzeniach, morderstwach i nieludzkich zbrodniach.

Warto dowiedzieć się więcej o książkach kryminalnych, które zostały napisane przez szwedzkich autorów. Powieści te mogą zachwycić niejednego fana kryminalnych książek.

Książki kryminały – Milenium Stiega Larssona

Stieg Larsson jest szwedzkim pisarzem kryminałów, który zasłynął na globalnym rynku wydawniczym jedną z najpopularniejszych powieści z gatunku książek kryminalnych. ,,Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” to kryminał, który został wydany rok po śmierci tego słynnego autora w 2004 r. Warto podkreślić, że w 2006 roku Stieg Larsson został pośmiertnie uhonorowany nagrodą literacką Szklanego Klucza za najlepszą skandynawską powieść kryminalną.

Książka ta otwiera cykl Milenium, który składa się z trzech pozycji tego autora, a także trzech powieści Davida Lagercrantza. Warto zaznaczyć, że powieści kryminalne, które opowiadają o losach Mikaela Blomkvista, czyli redaktora naczelnego gazety Milennium, a także Lisbeth Salander, stały się swoistą inspiracją dla kilku twórców filmowych. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że na podstawie pierwszych trzech tomów tej trylogii została nakręcona trylogia filmowa z 2009 r.

Co ciekawe, obok wciągającej historii nie przeszli obojętnie także wielcy twórcy z Hollywood. „Dziewczyna z Tatuażem” wyreżyserowana przez Davida Finchera jest oparta na opowieściach szwedzkiego pisarza książek kryminalnych, Stiega Larssona. Film stał się absolutnym hitem.

Szwedzka stolica zbrodni – Ystad

Do najlepszych szwedzkich kryminałów wliczyć trzeba powieść Henninga Mankella. Ten popularny szwedzki pisarz kryminałów dał w swoich dziełach literackich życie jednej z najciekawszych postaci w książkach – Kurtowi Wallanderowi.

Ta postać jest trochę melancholijna. Rozwiedziony policjant mierzący się z wieloma kłopotami w swoim życiu prywatnym (kryzysem wieku średniego, alkoholizmem), na stałe weszła w tkankę Ystad. Książki stały się symbolem przyciągającym turystów do portowego miasta. Losy dynamicznego bohatera można śledzić w wielu powieściach tego autora, dlatego fani tej postaci będą mieli zajęcie na długi czas!

Szwedzka Królowa Zbrodnia – Camilia Läckberg

Jedną z najbardziej popularnych autorek powieści kryminalnych jest Camilia Läckberg. Ta szwedzka autorka znana jest głównie z napisania Sagi o Fjällbace. Pierwsza część, czyli Księżniczka z lodu, ukazała się na skandynawskim rynku jeszcze w 2003 r.

Warto podkreślić, że fabuła tych książek została osadzona w małym, rodzinnym miasteczku tej szwedzkiej autorki kryminałów – Fjällbace. Jest to idylliczna, spokojna miejscowość położona nad Skagerrakiem. Autorka tej powieści jest ceniona przede wszystkim za dosadność oraz wiarygodność. Głównymi bohaterami tych książek jest pisarka Erika Falck, a także policjant Patrika Hedstörma.

Trzeba też wspomnieć o tym, że fabuła opowieści to świetnie połączenie zwykłego, codziennego życia, z wartką akcją, która nie powinna rozczarować nawet tych najbardziej wytrawnych fanów kryminałów.