Jak dotrzymać noworocznych postanowień?

Nowy rok nowa ja! Ile z nas co roku planuje wielkie zmiany, tworzy niesamowicie ambitne listy planów na kolejny rok; tylko po to by jeszcze w lutym załamać się, że nie udało się osiągnąć żadnego z postanowień?

Planowanie zmian może być niezwykle pozytywne, jednak musimy podejść do tego z głową. Jeśli postanowimy w rok nadrobić wszystkie zaległe plany i ambicje z całego życia- najpewniej skończy się to załamaniem nerwowym i frustracją. Jak więc ustalić cele tak, aby faktycznie dotrzymać postanowień noworocznych?

Nie narzucaj sobie zbyt dużej ilości zmian

Człowiek nie jest w stanie zmienić swoich nawyków w jeden dzień. Badania wykazują, że średnio potrzeba na to około 66 dni. Musimy pamiętać jednak, że jest to średnia osób badanych. Jednemu zajmie to dwa tygodnie, kto inny będzie potrzebować kilku miesięcy. Dlatego musimy przede wszystkim ustalić realistyczne cele i w realnej liczbie. Jedna, dwie duże zmiany na rok to naprawdę bardzo odpowiednia ilość!

Ustal plan działania

Sama decyzja o przebiegnięciu maratonu, jeśli do tej pory najchętniej zalegaliśmy na kanapie nie zmotywuje nas do ćwiczeń. Warto zagłębić się w informacje dotyczące planowania treningów. Kiedy będziemy mieć świadomość jak rozpocząć, ustalamy plan ćwiczeń pod siebie i swój realny plan dnia. Mając przed sobą serię mniejszych kroków będziemy w stanie łatwiej zmotywować się do działania. Dodatkowo widząc własny postęp z czasem będzie iść nam coraz lepiej.

Nie zniechęcaj się!

To co było, zostawiamy za sobą. Nawet jeśli co roku mamy zamiar zacząć biegać czy nauczyć się robić na drutach i do tej pory nic nie umiemy- nie ma o znaczenia. Ważne jest tu i teraz, a teraz mamy już dobry plan i z pewnością go zrealizujemy!