Jak odpowiednio mierzyć stopę? Dobieranie rozmiaru buta

Wydawać się może, że zmierzenie stopy i wybór rozmiaru jest rzeczą niezwykle prostą. Wiele osób w ogóle nie zna swojego wymiaru stopy, pamięta jedynie rozmiar noszonego obuwia. Jednak w wielu przypadkach warto znać długość swojej stopy w centymetrach. W końcu każda firma stosuje własne wyznaczniki, rozmiary mogą więc nieznacznie się różnić. Ciekawi Was jak dobrać odpowiedni rozmiar buta podczas zakupów w internecie? Zapraszamy do dalszej lektury!

Jak mierzyć stopę?

Jak już wspominałam, rozmiar rozmiarowi nierówny. Warto więc podczas zakupów- a szczególnie tych w internecie nie sugerować się podawanymi rozmiarami. Jeśli chcecie dobrze dobrać obuwie, nawet bez mierzenia w sklepie najważniejsza będzie tu odpowiednia długość wkładki. Aby jednak wiedzieć jaka powinna być należy odpowiednio zmierzyć swoje stopy.

Nawet jeśli wydaje nam się, że obie stopy mają taką samą długość, warto jednak zmierzyć dla pewności obie. Ciała nie są bowiem symetryczne i czasami naprawdę możemy się zdziwić. Aby wykonać odpowiedni pomiar szykujemy czystą, białą kartkę i stajemy na niej bosą stopą. Następnie obrysowujemy jej kontur i mierzymy długość od dużego palca do pięty. W przypadku gdy pomiędzy stopami będzie znacząca różnica- warto oczywiście sugerować się w takim przypadku tym większym pomiarem.

Mamy już długość, co dalej?

Znając długość stopy możemy rozpocząć poszukiwania upragnionych butów. Jednak nie zawsze najlepszym wyborem będzie sugerowanie się jedynie długością wkładki. Weźmy na przykład chociażby buty z długim noskiem- w takim przypadku stopa nie sięgnie do końca wkładki. Dlatego obuwie zakończone szpicem warto wybrać o rozmiar większy, niż sugeruje nam nasz rozmiar.

Podobnie wygląda sytuacja z butami zimowymi. Szczególnie jeśli są one dodatkowo ocieplane na przykład polarem- w środku będzie znacznie mniej miejsca dla stopy niż chociażby w przypadku trampek. Jeśli więc wybrany model jest ocieplany lub wypełniony futerkiem w środku, warto zdecydować się na zakup o jeden rozmiar większych niż letnich butów.

Z drugiej strony wiele osób latem ma problem z puchnącymi stopami. Ten fakt również należy wciąć oczywiście pod uwagę. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem także będzie wybór butów w rozmiarze większym niż zazwyczaj. Dobrym rozwiązaniem będzie także postawienie na bardziej odkryte obuwie, najlepiej z możliwością regulacji zapięcia.

O czym należy pamiętać

Jeśli już znacie swoje wymiary i rozmiar buta w wybranej marce jesteście gotowi na zakupy. Warto jednak pamiętać jeszcze o kilku szczegółach. Dobieranie rozmiaru butów sportowych wymaga oprócz znajomości swojego rozmiaru także chwili zastanowienia. Jeśli planujecie zakup butów do biegania pamiętajcie o tym, aby dodać do długości stopy pół centymetra. Podczas wysiłku fizycznego całe ciało pracuje- w tym oczywiście stopy. Należy dać im więc odpowiednią ilość miejsca, tak aby zapewnić sobie wygodę i bezpieczeństwo.

Nawet jeśli pamiętacie swoje poprzednie wymiary, lub zapisaliście je skrzętnie w notatniku- dobrym nawykiem jest mierzenie stopy przed każdym zakupem obuwia. Szczególnie jeśli decydujecie się na coraz popularniejsze zakupy w internecie. Ciało przez całe życie ulega zmianom, nie inaczej jest z naszymi stopami!