Jak zaplanować sprawne wiosenne porządki?

Gdy na zewnątrz robi się coraz cieplej, i roślinność zaczyna budzić się do życia, znów powraca w nas siła do działania. Dla wielu osób marzec jest czasem, w którym biorą się za generalne porządki po zimie. Jak jednak zabrać się za sprzątanie, aby nie zniechęcić się zaraz po wyrzuceniu wszystkich rzeczy z szaf?

Lista zadań i plan na kolejne tygodnie

Jeśli chodzą nam po głowie naprawdę generalne porządki, warto rozplanować je na kilka dni. Poświęcając jeden dzień na konkretne działania. Po pierwsze dajemy sobie jasny cel, a po drugie łatwiej nam będzie motywować się widząc co już jest zrobione.

Chyba najprostszym sposobem dzielenia zadań będzie organizacja ze względu na pomieszczenia. Możemy zaplanować sobie listę zadań związanych z pomieszczeniami. W zależności od ich ilości zastanowić się, czy damy radę i chcemy wykonać je jednego dnia, czy może podzielić na cały weekend. Zdecydowanie lepiej poświęcić nawet cały tydzień na mniejsze porządki w kuchni, niż wywalić wszystko na stół i zwątpić w trakcie.

Warto więc rozpisać sobie zadania do wykonania, najlepiej dzieląc na konkretne działania. Dzięki temu bez problemu znajdziemy nawet w tygodniu czas na przejrzenie przypraw czy szafki z makaronami- zamiast rzucać się na wszystko jednego dnia. Świetny poradnik znajdziecie w Poradniku dla leniuchów.

O czym warto pamiętać?

Aby ułatwić rozpisywanie własnego planu działania poniżej rozpisałam rzeczy, o których łatwo zapomnieć; a zdecydowanie warto wykonywać je nawet częściej niż raz do roku.

  • wyczyszczenie kratek wentylacyjnych (szczególnie tych w łazience i kuchni)
  • Rozmrozić i dokładnie umyć lodówkę i zamrażarkę
  • Dokładne czyszczenie pralki i zmywarki (można kupić specjalnie przeznaczone do tego celu płyny, lub użyć niezawodnej sody i octu)
  • Wypranie obicia kanapy jeśli się zdejmuje, oraz poduszek ozdobnych oraz tych na krzesłach kuchennych
  • Wytarcie kurzu z wysokich szaf, półek oraz kaloryferów
  • Warto również dokładnie umyć i wytrzepać dywan, albo zamówić profesjonalne czyszczenie
  • Jest to również świetny czas na przegląd szafy i schowanie zimowych ubrań, przy okazji możemy odłożyć do oddania rzeczy za małe i nie używane.

Najlepsze środki czystości kupisz w sieci. Dzisiaj sklep internetowy ze środkami czystości to dobra alternatywa, dla zwykłych produktów dostępnych w dyskontach i supermarketach.