Nieznany bohater do walki z trądzikiem.

Kiedy myślisz o najlepszych produktach do walki z trądzikiem, pierwsze ze składników, które przychodzą Ci na myśl, to prawdopodobnie kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu i retinol.

Chociaż produkty te w pełni zasługują na swoją reputację, istnieje jeszcze jeden. Nie cieszy się wystarczającym uznaniem, choć niewątpliwie powinien ze względu na swoje właściwości likwidujące pryszcze: kwas azelainowy.

Co to jest kwas azelainowy?

Kwas azelainowy jest kwasem wytwarzanym przez drożdże, będące częścią Twojej naturalnej flory skórnej. Występuje także w zbożach, takich jak pszenica, jęczmień i żyto.

Podobnie jak wiele innych składników znanych z właściwości chroniących skórę, kwas azelainowy ma wiele zastosowań. Znajduje się w kremach, żelach lub piankach, które łagodzą stany zapalne, przyspieszają odnowę komórek skóry i uwaga: łagodzą trądzik!

Dermatolodzy są zgodni: kwas azelainowy może zmniejszać stan zapalny, sprawiając, że wypryski na skórze stają się mniej widoczne.

Dodatkowo pomaga pozbyć się bakterii, mogących powodować powstawanie pryszczy, jednocześnie likwidując przebarwienia na skórze poprzez spowalnianie produkcji melaniny.

Kilka rzeczy, o których należy pamiętać, jeśli rozważasz włączenie go do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej:

Kwas azelainowy należy stosować rano i wieczorem. Najlepiej łączyć go z kremem lub nawilżającym serum.

Chociaż można go mieszać z praktycznie każdym produktem, użycie go z beta-hydroksykwasami (BHA), takimi jak kwas salicylowy, może zwiększyć ryzyko wysuszenia i podrażnienia.

Jeśli używasz silniejszej formy kwasu azelainowego, która nie jest dostępna bez recepty, skonsultuj się z dermatologiem przed zmieszaniem lub połączeniem go z jakimikolwiek składnikami, lub produktami.

Możliwe jest również, że każdy, kto używa kwasu azelainowego, może odczuwać skutki uboczne, takie jak podrażnienie, zaczerwienienie, łuszcząca się skóra lub pokrzywka. Nie jest to jednak powszechne u wszystkich.

Zaleca się powolne wprowadzanie tego składnika do rutyny. Jeśli masz wrażliwą skórę, zacznij od używania go kilka razy w tygodniu. Jeśli wystąpi którykolwiek z wyżej wymienionych skutków ubocznych, powinnaś przerwać stosowanie natychmiast.