Dlaczego ciągle budzę się o 3 nad ranem?

Budzenie się w środku nocy nie jest niczym niezwykłym. Większość ludzi budzi się kilka razy w nocy, nawet tego nie zauważając, ponieważ od razu szybko zasypiają.
Twoje przebudzenia o 3 nad ranem mogą pojawiać się rzadko i nie są niczym poważnym, ale takie regularne noce mogą być oznaką bezsenności.
Oto kilka powodów, dla których możesz budzić się w środku nocy i mieć problem z ponownym zaśnięciem:

Stres

Twój poziom stresu może być podwyższony, jeśli coś w Twoim życiu powoduje niepokój lub zmartwienia. Stres może być związany ze zmianami lub niepewnością związaną z pracą, związkami, zdrowiem lub finansami.
Kiedy czujesz się zestresowana, możesz się budzić w środku nocy, a zmiany w Twoim ciele mogą utrudniać ponowne zaśnięcie.

Bezsenność

Bezsenność to stan snu, w którym masz trudności z ponownym zaśnięciem po regularnym przebudzeniu w nocy.
Pewne badanie wykazało, że od 10 do 20 procent populacji cierpi na bezsenność. U osób starszych odsetek ten wzrasta do 40 procent.

Starzenie się

Starzenie się odgrywa ogromną rolę w Twoich cyklach snu.
Wraz z wiekiem jakość snu spada, ponieważ spędzasz mniej czasu w głębokim śnie. Stajesz się bardziej podatna na przebudzenia z powodu czynników zewnętrznych, takich jak hałas i światło. Czasy snu i czuwania mogą się zmieniać wraz z wiekiem. Możesz iść spać i obudzić się wcześniej niż w młodszym wieku.

Leki

Możesz zażywać leki, które zakłócają Twój nocny sen. Mogą to być:
leki przeciwdepresyjne
beta-blokery
kortykosteroidy
dostępne bez recepty leki na przeziębienie

Zły styl życia

Przygotowanie się do dobrego snu jest bardzo ważne. Nie praktykowanie dobrej higieny snu może powodować przebudzenia w nocy. Zła higiena snu może być spowodowana:
patrzeniem na ekran komputera lub telefonu komórkowego tuż przed snem
piciem alkoholu lub kofeiny przed snem
jedzeniem zbyt blisko pory snu
paleniem
spaniem w miejscu, które nie sprzyja spaniu
drzemkami zbyt późno w ciągu dnia
zbyt małą ilością ćwiczeń
Zmiana tych nawyków może znacznie poprawić Twój sen.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeśli uważasz, że potrzebujesz profesjonalnej pomocy przy wprowadzaniu niektórych z tych zmian w stylu życia, lub przyjmowane przez Ciebie leki mogą powodować bezsenność.