Prokrastynacja – jak ją pokonać? 4 metody

Każda z nas nieraz z czymś zwleka lub nie może zdecydować się na działanie. Problem nie jest poważny, gdy nie możemy zebrać się do sobotnich porządków. Co jednak, gdy musimy zmierzyć z poważną życiową sytuacją? Wówczas prokrastynacja jest poważnym problemem

Prokrastynacja to odkładanie wykonania zadań czy podjęcia decyzji na później – zwykle na bliżej nieokreślony termin. Często wydaje się prostszym, a nawet lepszym rozwiązaniem. Przecież jeżeli dłużej się nad czymś zastanowimy, to efekty będą lepsze, nieprawdaż? W rzeczywistości jednak w ogóle nie wykonujemy danej czynności lub w ogromnym i niepotrzebnym pośpiechu.

Prokrastynacja najczęściej też łączy się z lękiem lub stresem związanym z jakimś zadaniem. Uważasz, że powinnaś otrzymać podwyżkę i chcesz porozmawiać z szefem? Możesz z nim porozmawiać natychmiast, ale możesz też odkładać rozmowę na później – po zakończeniu projektu, po urlopie, po ty jak szef będzie mniej zajęty… To może trwać nieskończoność, a ty będziesz coraz mniej pewna siebie, bardziej sfrustrowana sobą i pracą.

Na szczęście można sobie poradzić z prokrastynacją. Jak?

Warto wiedzieć, skąd bierze się prokrastynacja i do czego może doprowadzić

Metoda nagrody

To pewne przyrzeczenie dane sobie samej. Czeka przed Tobą trudne zadanie, np. napisanie listu motywacyjnego do firmy w której bardzo chcesz pracować? Obiecaj sobie nagrodę, jeżeli uda Ci się to szybko wykonać. Może o być każda rzecz, którą lubisz, a na którą niezbyt często sobie pozwalasz, np. droższy zabieg u kosmetyczki, albo wypad za miasto.

Metoda bezpośredniości

Ta metoda sprawia, że skutki prokrastynacji stają się bliższe i bardziej bezpośrednie. Chcesz zmienić swoje otoczenie i wyremontować mieszkanie? Odłożenie tego w nieskończoność będzie trudniejsze gdy np. umówisz się już z projektantem wnętrz, który stworzy nową wizję. Nie będziesz chciała przecież zrezygnować ze spotkania.

Metoda planowania przyszłych działań

Ta metoda opiera się na zamianie jednych czynności na inne, wcześniej dokładniej zaplanowanych. Chcesz zmienić pracę? Rozłóż to działanie na kilka mniejszych czynności – poszukanie ofert, przygotowanie lepszego CV, pójście na dodatkowe kursy itp. Przy każdym planowaniu lub założeniu zastanów się, co dokładnie należy zrobić, by osiągnąć cel. Wbrew pozorom więcej czynności, ale drobniejszych sprawia, że zadanie jest łatwiejsze.

Prokrastynacja jest powrzechna i można sobie z nią poradzić

Metoda łatwiejszej osiągalności

Ta metoda opiera się na sprawieniu, by zadanie było szybsze i łatwiejsze do wykonania. Polega na tym, aby podzielić dane zadanie na mniejsze części. Kiedy pochylasz się nad czymś trudnym lub nieciekawym postaraj się robić sobie przerwy. Masz do wysprzątania cały dom, a nie lubisz tego? Możesz sobie wyznaczyć dokładny czas na wykonanie każdej czynności, albo rób krótkie przerwy np. co 15 minut.