Dlaczego zazdrościmy innym? Jak pozbyć się tego uczucia?

Awans, nowa sukienka w mniejszym rozmiarze, wakacje w tropikach… Powodów do zazdrości jest wiele. Często czujesz się po takich atakach zazdrości nie najlepiej… Zwłaszcza, gdy zazdrościsz najbliższej osobie. Co zrobić w takiej sytuacji? I czy zazdrość jest naprawdę taka zła?

Na początku musisz wiedzieć, że każdy przeżywa zazdrość. I każdy z nas stara się ją zdusić w samym zarodku. Czujemy się bowiem, jak ktoś zły, przeżywający negatywne emocje w momencie, kiedy wcale nie powinno tak być. Jeżeli czujesz się źle ze swoją zazdrością, to wcale nie oznacza to, że jesteś zła osobą. W takiej sytuacji warto przyjrzeć się własnym potrzebom i problemom. W takich przypadkach istnieją też skuteczne metody zwalczania ataków zazdrości.

Skup się na tym, co dobre w Twoim życiu

W życiu każdego zdarzają się nieprzyjemne sytuacje i trudniejsze chwile. To jednak nie oznacza, że nie ma Twoim życiu niczego dobrego. Możesz stracić pracę, ale jednocześnie doświadczać ogromnego wsparcia bliskich. To oznacza, że masz wokół siebie osoby, dla których jesteś ważna. Warto to docenić.

Przestań się porównywać

Porównywanie się z innymi, rzekomo lepszymi, sprawia jedynie, że czujesz się coraz gorzej. Jedynie co zyskujesz, to kompleksy i gorszy humor. Traktujesz bowiem inne osoby, jako niedościgniony wzór. Możesz wręcz kogoś idealizować, np. sąsiadkę, która pomimo dwójki dzieci zawsze wygląda zjawiskowo. Możesz jednak nie zauważać innych jej cech, nie wiesz też, jak naprawdę wygląda jej życie. Pamiętaj, że nikt z nas nie może mieć wszystkiego.

Unikaj ludzi skupiający się na niewłaściwych kwestiach

Zastanów się, nad czym skupiają się osoby, którym zazdrościsz. I zwróć uwagę, czego tak naprawdę zazdrościsz. Może to piękne zdjęcia na portalach społecznościowych, gdzie zawsze prezentuje ubrania z najnowszych kolekcji, albo spędza wakacje w najpopularniejszych kurortach? Możliwe, że ta osoba, skupia się tylko na kwestiach materialnych. Pamiętaj też, że nie możesz wiedzieć wszystkiego – np. co kryje się za zdjęciami. Może to jedynie sponsorowane ubrania i wakacje?

Nie traktuj życia jak konkurs

Nie musisz być zawsze najlepsza i postępować według narzuconych zasad. Pomyłki i błędy się zdarzają się każdemu. Nie musisz też dostosowywać się do czyjegoś stylu życiu i rad innych. To, że żyjesz i działasz na własny sposób, nie musi oznaczać, że jesteś w czymś gorsza. Zamiast skupiać się na tym, co myślą inni, zastanawiaj się nad tym, co jest najlepsze dla Ciebie.