Zmiana pracy. 4 powody dla których warto to zrobić

Zmiana pracy to często poważny krok. Może jednak zmienić Twoje życie – także prywatne – na znacznie lepsze.

Jest wiele czynników, które sprawiają, że nie jesteś zadowolona ze swojej pracy. Wiele osób próbuje wtedy ulepszyć samo swoje funkcjonowanie w firmie – np. rozmawia z szefem o swojej karierze. Inni próbują też odciągnąć się od pracy, np. biorąc urlop albo znajdując sobie nowe hobby.

Co jednak, gdy to nie pomaga? Co tak naprawdę sprawia, że czas najwyższy zmienić pracę?

Kiedy przestałaś realizować się w obecnej pracy

Początkowo podchodziłaś do swojej pracy z entuzjazmem, a obecnie… Czujesz się, jakbyś robiła coś nieważnego i nieciekawego. Nie czujesz, że realizujesz się już w tej pracy. Niekiedy zdarza się, że w takim przypadku wystarczy jedynie dłuższy odpoczynek, który pozwoli Ci na oderwanie się od pracy. Niestety, częściej okazuje się, że jest to wypalenie zawodowe i konieczna jest zmiana pracy – w innej firmie, nierzadko na innym stanowisku.

Kiedy wiesz, że nie będziesz mieć awansu

Wiele firm stosuje jasną i przejrzystą ścieżkę awansu. W takim miejscu już na początku dowiadujesz się, co należy zrobić, by awansować na inne stanowisko. Czasami jest to staż w danej firmie, czasami konkretny wpływ na obrót lub pozyskiwanie klientów. Niestety, nie zawsze jest to tak jasne i tak naprawdę możesz nie wiedzieć, czy kiedykolwiek uzyskasz Awans, pomimo włożonego wysiłku. W takiej sytuacji warto zmienić pracę na firmę, gdzie uzyskasz od razu lepsze stanowisko, nierzadko ze znacznie lepszą pensją.

Kiedy Twoje kontakty z przełożonymi nie są najlepsze

Nie trzeba traktować swojego szefa jak przyjaciela. Wystarczą formalne, neutralne kontakty. Niestety, nie wszyscy przełożeni zachowują się profesjonalnie. Niektórzy próbują być familiarni i wypytują o Twoje życie prywatne, a jednocześnie zapominają o najważniejszych sprawach służbowych. Są też przełożeni, którzy uwielbiają ploteczki i przy tym mogą wprowadzać niekorzystną atmosferę wśród pracowników. Niektórzy szefowie wprowadzają wręcz terror wśród pracowników, są apodyktyczni lub wręcz stosują mobbing. Takie zachowania sprawiają, że nie wiesz tak naprawdę, jak wykonywać swoje obowiązki, wpływa to też na Twoje poczucie własnej wartości. Jest to znak, że najwyższy czas zmienić pracę.

Kiedy praca nadmiernie wpływa na Twoje życie prywatne

Masz dużo pracy, która często wybiega poza czas 9-17? Po godzinach pracy dzwonią do Ciebie klienci, lub szef wymaga, abyś dokończyła pracę w określonym terminie? To ma wpływ na Twoją rodzinę, bo nie możesz w pełni brać udziału we wspólnym  życiu? To najwyższy czas zmienić pracę, ponieważ to może świadczyć, że organizacja pracy w Twojej firmie nie jest prawidłowa.