Suplementacja kolagenem. Dlaczego warto?

Kolagen to niezwykle ważne, występujące w naszym organizmie białko, stanowiące jeden z głównych elementów budulcowych skóry, mięśni, ścięgien i więzadeł. Znajduje się również w wielu innych częściach ciała, w tym w naczyniach krwionośnych, rogówce i zębach.
Nadaje naszej skórze strukturę i wzmacnia kości. Wraz z wiekiem ulega niestety rozkładowi i naszemu organizmowi coraz trudniej jest produkować go więcej.

W tym artykule omówimy 6 popartych naukowo korzyści zdrowotnych, jakie da Ci dodatkowa suplementacja kolagenem.

1. Poprawia zdrowie Twojej skóry.

Suplementy zawierające kolagen mogą pomóc spowolnić starzenie się skóry poprzez zmniejszenie zmarszczek i jej suchości.

2. Pomaga złagodzić ból stawów.

Kolagen pomaga utrzymać integralność chrząstki, będącej gumopodobną tkanką, chroniącą stawy.
Niektóre badania wykazały, że przyjmowanie suplementów kolagenowych może pomóc złagodzić objawy choroby zwyrodnieniowej stawów.

3. Wpływa na stan Twoich kości.

Twoje kości są zbudowane głównie z kolagenu, który nadaje im strukturę i pomaga utrzymać je w mocy. Dodatkowa porcja kolagenu dla Twojego organizmu, zawarta w suplementach może mieć istotny wpływ na Twoje kości, hamując ich rozpad prowadzący do osteoporozy.

4. Może zwiększyć masę mięśniową.

Naukowcy sugerują, że przyjmowanie kolagenu może przyspieszać syntezę białek mięśniowych, takich jak kreatyna.
Spożywanie suplementów kolagenowych zwiększa wzrost i siłę mięśni u osób z utratą masy mięśniowej mającej związek z wiekiem.

5. Może wpłynąć na zdrowie serca.

Kolagen buduje tętnice, będące naczyniami krwionośnymi przenoszącymi krew z serca do reszty ciała. Bez wystarczającej jego ilości w naszym organizmie tętnice mogą stać się słabe i kruche.

Dodatkowa suplementacja produktami z kolagenem zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych chorób, takich jak miażdżyca.

6. Poprawia stan włosów i paznokci.

Kolagen ma istotne znaczenie w wyglądzie zarówno Twoich włosów, jak i paznokci. Może poprawić ich stan, a także zwiększyć wytrzymałość poprzez poprawę ich elastyczności.

Niektórzy dodatkowo uważają, że przyjmowanie suplementów kolagenowych może sprzyjać utracie wagi i szybszemu metabolizmowi.