Co jest dobrego w Twoim płaczu?

Nawet jeśli jesteś już dorosła, w twoim życiu wciąż jest miejsce na porządny płacz. Opuchnięte oczy i poplamione policzki mogą być nieprzyjemne, ale eksperci twierdzą, że płacz ma wiele zalet. Oto niektóre z nich:

Pomaga pozbyć się stresu, dosłownie.

Uczucie nadmiernego wyczerpania może sprawić, że będziesz chciała wyrzucić z siebie kilka łez i pójść do przodu. Badania wykazały, że ronienie emocjonalnych łez może obniżyć poziom stresu, dzięki czemu poczujesz się dobrze. Łzy emocjonalne mają również wyższy poziom hormonów stresu, co oznacza, że dosłownie pozbywasz się stresu podczas płaczu.

Poprawia nastrój.

Wiesz, dlaczego czujesz się lepiej po płaczu? Jest ku temu powód. Płacz jest wyrazem intensywnych emocji – i często zewnętrzne wyrażanie intensywnych emocji, w przeciwieństwie do zatrzymywania ich w środku, przynosi ulgę. Wynik? Lepszy nastrój.
Niektóre badania wykazały, że płacz emocjonalny łagodzi Twój intensywny stan emocjonalny i zapobiega przekształceniu tej energii w problemy ze zdrowiem psychicznym.

Zbliża Cię do innych.

Badania wykazały, że ludzie są gotowi pomóc tym, którzy płaczą, ponieważ postrzegają ich jako bezradnych w danej chwili. Chociaż niektórzy ludzie nie wiedzą, jak zareagować, gdy znajdują się w pobliżu płaczących ludzi, większość dołoży wszelkich starań, abyś poczuł się lepiej i udzieli Ci wsparcia.

 

Przytępia ból.

Płacz jest normalną reakcją na smutek i może być pomocny. Jest wyrazem żalu, a doświadczanie żalu pozwala ci go przetworzyć w pełniejszy sposób. W końcu może to nawet pomóc zmniejszyć smutek w miarę upływu czasu. Płacz może powodować uwalnianie przez organizm hormonów, takich jak oksytocyna i endogenne opioidy, które są naturalnie zaprojektowane w celu łagodzenia bólu. Dlatego też czasami możesz czuć się zdrętwiały po wielkim płaczu.

 

Uwalnia przyjemne chemikalia.

Endorfiny to substancje chemiczne wytwarzane przez mózg, które poprawiają samopoczucie. Badania wykazały, że płacz faktycznie powoduje, że mózg uwalnia endorfiny, co pomaga później poczuć się lepiej. Jasne, prawdopodobnie nie masz ochoty na robienie czegokolwiek, gdy naprawdę płaczesz, ale potem czujesz się gotowy, by iść dalej.