Co najczęściej uczula? Jakie są najczęstsze alergeny?

Alergie są stanem, w którym układ odpornościowy organizmu uważa substancję za szkodliwego „najeźdźcę” i nadmiernie na nią reaguje.

Substancje wywołujące reakcje alergiczne nazywane są alergenami, które mogą wywoływać odpowiedź immunologiczną, zwaną także reakcją alergiczną.

Do 90% alergii pokarmowych jest spowodowanych przez osiem pokarmów

  • Mleko krowie;
  • Jaja;
  • Ryba;
  • Skorupiak;
  • Pszenica;
  • Orzeszki ziemne;
  • Orzechy;
  • Sojowy.

Alergie na orzeszki ziemne są jednym z najczęstszych rodzajów alergii, które ludzie często pokonują po osiągnięciu dorosłości. Według badań mniej niż 1 procent ludzi cierpi na alergie na orzeszki ziemne, które często powodują reakcje bliskie śmierci. Chociaż alergie na orzeszki ziemne dotykają tylko niewielki procent ludzi, są uważane za bardziej śmiertelne niż jakakolwiek inna alergia pokarmowa. W ostatniej dekadzie zaobserwowaliśmy wzrost alergii na orzeszki ziemne o 1,4 roku.

W przeciwieństwie do alergii na orzeszki ziemne i nabiał, z których wielu wyrośnie, alergie na skorupiaki to inna historia. Prawie 70 procent osób cierpiących na alergie na skorupiaki doświadczy reakcji alergicznej jako dorośli, która może wahać się od ciężkiej do zagrażającej życiu. Przykłady skorupiaków obejmują homary, krewetki i kraby, a także wszystko, co należy do rodziny. Jednak wielu może jeść kraby, ale być uczulonych na homary. Alergie na skorupiaki są bardzo skomplikowane i trudne do wykrycia.

Jedna rzecz, co do której wszyscy możemy się zgodzić, to to, że kocięta i szczenięta są urocze, ale niestety są miliony ludzi uczulonych na te cenne stworzenia. Często alergie na sierść zwierząt domowych można leczyć za pomocą zastrzyków alergicznych, aerozoli do nosa i leków. Większość ludzi zakłada, że te alergie są spowodowane przez włosy zwierzęcia, ale prawdziwym winowajcą jest ich łupież. Ten łupież płynie swobodnie i przylega do ścian, mebli i ubrań.

Tutaj przeczytasz o powszechności alergii i o jej leczeniu.