Skuteczne i bezpieczne sposoby na schłodzenie psa

Wiele osób z ekscytacją oczekuje nadejścia lata i ciepłych temperatur. Jest to najczęściej czas urlopów i wycieczek weekendowych. Nawet sam spacer po pracy potrafi przynieść o wiele więcej radości, niż na przykład zimą. Warto jednak pamiętać o zadbaniu o czworonożnych przyjaciół. Psy choć uwielbiają spacery i spędzanie czasu z właścicielem, bardzo często gorzej znoszą bardzo gorące temperatury i intensywne słońce. Poniżej przedstawiamy proste sposoby, które zapewnią bezpieczeństwo i ulgę dla każdego psiaka.

Jeśli szukacie sposobów jak samemu poradzić sobie z upałami, listę porad znajdziecie w artykule „Jak się skutecznie ochłodzić?” na portalu wieszwiecej.pl

Przede wszystkim woda

Jedną z najważniejszych zasad, niezależnie od pogody jest regularne picie wody. Jest to czynność szczególnie ważna latem. Zarówno my jak i zwierzaki powinny pić odpowiednią ilość wody, z tą różnica że tak jak sami w pewnym momencie poczujemy pragnienie nie zawsze mamy pewność, że nasz pies poinformuje nas o potrzebie picia.

Najlepiej aby pies miał stały dostęp do czystej wody w dowolnej ilości. Na pewno znajdziecie nienasłonecznione miejsce w mieszkaniu, najlepiej ustawić miskę z wodą właśnie w tym miejscu. Dla zabezpieczenia podłogi można położyć pod nią na przykład specjalną podkładkę czy ręcznik. Ważne jest aby woda była chłodna, lecz nie bardzo zimna. Lepiej jest wymieniać wodę co jakiś czas, niż wrzucanie do niej kostek lodu, gdyż może się to skończyć bardzo nieprzyjemnym zapaleniem gardła.

Można za to pomyśleć o podawaniu psu specjalnie przygotowanych lodów. Zmrożone owoce podane z jogurtem z całą pewnością nie dość że przyjemnie ochłodzą zwierzaka, będą także świetnym przysmakiem.

Spacery tylko w chłodzie

Chyba nikt nie chciałby stawać gołą stopą na rozgrzanym w słońcu betonie. Warto więc pomyśleć o trasie jaką mamy zamiar przebywać z czworonogiem. Najlepiej, żeby zwierzak miał dużo miejsca do chodzenia po trawie czy nawet piasku. Główną zasadą w lato powinno być unikanie chodników i betonu.

Dlatego też ważna jest pora dnia w jakiej wychodzimy na spacery. Nie zawsze chcemy zrywać się z rana na spacer, jednak wczesne godziny poranne oraz wieczór to najlepsze momenty na dłuższe spacery. Jeśli już wychodzimy w ciągu dnia warto skrócić pobyt na słońcu do minimum, a po powrocie zapewnić psu chłodne miejsce do odpoczynku.